Szukaj

  ARTYKUŁY

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  14 dni temu  11.01.2021, ~ Administrator   

  Naroża, okna, drzwi, listwy przysufitowe i przypodłogowe – wszędzie tam lepiej nie zapuszczać się z wałkiem. Jak pomalować te przestrzenie, aby tworzyły spójną całość z resztą ściany?

  Nie każdą powierzchnię można pomalować wałkiem. Osobnego potraktowania wymagają wszelkie przestrzenie na styku okien, drzwi oraz listew, a także granica między ścianą a sufitem. Powierzchnie te trzeba pomalować pędzlem. Ale jak to zrobić, aby nie odcinały się od malowanej wałkiem ściany? Najważniejsze to pamiętać, aby pomalować je w pierwszej kolejności – zanim chwycimy za wałek. Najłatwiej osiągnąć optymalny efekt, postępując według pięciu prostych kroków.

  Krok 1: dobierz odpowiednie narzędzia

  Podstawowym narzędziem do malowania przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie okien, drzwi, listew i naroży jest pędzel kątowy o szerokości 63 mm. Nie obejdzie się jednak także bez taśmy i folii malarskiej. Choć w większości przypadków wystarczy taśma uniwersalna, do niektórych powierzchni (np. stiuków) czy warunków (np. duża wilgotność podłoża) konieczne będzie zastosowanie specjalnych taśm. Przydatne mogą również okazać się schodki lub drabinka (zwłaszcza przy malowaniu granicy sufitu) oraz ściereczka do wycierania naddatku farby na krawędziach.

  Krok 2: opróżnij pomieszczenie

  Przed rozpoczęciem malowania trzeba odpowiednio zabezpieczyć wszystkie powierzchnie w wnętrzu. Ruchome meble warto wynieść do innego pokoju lub przesunąć na środek pomieszczenia. Pozostałe powierzchnie należy dokładnie zakryć folią malarską. Folię warto też na wszelki wypadek rozłożyć na podłodze.

  Krok 3: oklej naroża taśmą

  Wszelkie obszary, których nie chcemy pokryć farbą, należy dokładnie okleić taśmą malarską. W przypadku malowania sufitu będzie to granica po stronie sufitu, zaś w przypadku okien, drzwi i listew – ich powierzchnia granicząca ze ścianą. Koniecznie trzeba też zamaskować gniazdka i włączniki świateł. Pamiętajmy, że taśmy nigdy za wiele: grubość paska ochronnego powinna być dostosowana do umiejętności osoby malującej.

  Krok 4: wyznacz granicę sufitu

  Prace najlepiej zacząć od linii wyznaczającej granicę sufitu. Farbę należy rozprowadzać w obu kierunkach w płaszczyźnie poziomej, wykonując posuwiste ruchy pędzlem w jedną i drugą stronę. Najlepiej, aby pas miał 7-10 cm szerokości, tak aby zapobiec przypadkowemu dotknięciu wałkiem do sufitu.

  Krok 5: pomaluj krawędzie pozostałych elementów

  W podobny sposób malujemy pasy wokół pozostałych powierzchni, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć wałkiem – okien, drzwi, listew przypodłogowych oraz gniazd i włączników. Również i tu najlepiej malować z rozmachem, tworząc pas o szerokości 7-10 mm.

  Najczęściej po wymalowaniu krawędzi pędzlem można od razu rozpocząć malowanie wałkiem. Nie zdejmujmy jednak jeszcze folii: przyda się przy nakładaniu kolejnej warstwy. Także i w tym przypadku należy zacząć od pędzla, a dopiero na koniec chwycić za wałek.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY

  do góry strony