• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    ARTYKUŁY

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  11.01.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Naroża, okna, drzwi, listwy przysufitowe i przypodłogowe – wszędzie tam lepiej nie zapuszczać się z wałkiem. Jak pomalować te przestrzenie, aby tworzyły spójną całość z resztą ściany?

    Nie każdą powierzchnię można pomalować wałkiem. Osobnego potraktowania wymagają wszelkie przestrzenie na styku okien, drzwi oraz listew, a także granica między ścianą a sufitem. Powierzchnie te trzeba pomalować pędzlem. Ale jak to zrobić, aby nie odcinały się od malowanej wałkiem ściany? Najważniejsze to pamiętać, aby pomalować je w pierwszej kolejności – zanim chwycimy za wałek. Najłatwiej osiągnąć optymalny efekt, postępując według pięciu prostych kroków.

    Krok 1: dobierz odpowiednie narzędzia

    Podstawowym narzędziem do malowania przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie okien, drzwi, listew i naroży jest pędzel kątowy o szerokości 63 mm. Nie obejdzie się jednak także bez taśmy i folii malarskiej. Choć w większości przypadków wystarczy taśma uniwersalna, do niektórych powierzchni (np. stiuków) czy warunków (np. duża wilgotność podłoża) konieczne będzie zastosowanie specjalnych taśm. Przydatne mogą również okazać się schodki lub drabinka (zwłaszcza przy malowaniu granicy sufitu) oraz ściereczka do wycierania naddatku farby na krawędziach.

    Krok 2: opróżnij pomieszczenie

    Przed rozpoczęciem malowania trzeba odpowiednio zabezpieczyć wszystkie powierzchnie w wnętrzu. Ruchome meble warto wynieść do innego pokoju lub przesunąć na środek pomieszczenia. Pozostałe powierzchnie należy dokładnie zakryć folią malarską. Folię warto też na wszelki wypadek rozłożyć na podłodze.

    Krok 3: oklej naroża taśmą

    Wszelkie obszary, których nie chcemy pokryć farbą, należy dokładnie okleić taśmą malarską. W przypadku malowania sufitu będzie to granica po stronie sufitu, zaś w przypadku okien, drzwi i listew – ich powierzchnia granicząca ze ścianą. Koniecznie trzeba też zamaskować gniazdka i włączniki świateł. Pamiętajmy, że taśmy nigdy za wiele: grubość paska ochronnego powinna być dostosowana do umiejętności osoby malującej.

    Krok 4: wyznacz granicę sufitu

    Prace najlepiej zacząć od linii wyznaczającej granicę sufitu. Farbę należy rozprowadzać w obu kierunkach w płaszczyźnie poziomej, wykonując posuwiste ruchy pędzlem w jedną i drugą stronę. Najlepiej, aby pas miał 7-10 cm szerokości, tak aby zapobiec przypadkowemu dotknięciu wałkiem do sufitu.

    Krok 5: pomaluj krawędzie pozostałych elementów

    W podobny sposób malujemy pasy wokół pozostałych powierzchni, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć wałkiem – okien, drzwi, listew przypodłogowych oraz gniazd i włączników. Również i tu najlepiej malować z rozmachem, tworząc pas o szerokości 7-10 mm.

    Najczęściej po wymalowaniu krawędzi pędzlem można od razu rozpocząć malowanie wałkiem. Nie zdejmujmy jednak jeszcze folii: przyda się przy nakładaniu kolejnej warstwy. Także i w tym przypadku należy zacząć od pędzla, a dopiero na koniec chwycić za wałek.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne