Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02 - 31.03 Julian

  ARTYKUŁY

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  6 dni temu  23.02.2021, ~ Administrator   

  Pasy nie muszą być równe: jeśli nałożymy je w formie prążków, stworzą niesamowity efekt. Źródło: Dulux

  Pasy nie muszą być równe: jeśli nałożymy je w formie prążków, stworzą niesamowity efekt. Źródło: Dulux

  Już nasi dziadkowie wiedzieli, że pasy mogą optycznie powiększyć lub podwyższyć pomieszczenie. Dziś wracają one do łask. I robią to w wielkim stylu!

  Pasy na ścianie mają niesamowitą moc: oddalają od siebie optycznie połączone nimi skrajne przestrzenie, dzięki czemu wymalowane w nie wnętrze wydaje się większe i lżejsze. Co ciekawe, są motywem tak uniwersalnym, że można je stosować dosłownie wszędzie – od minimalistycznych wnętrz skandynawskich (tu sprawdzą się kombinacje szarości i błękitu), przez nowoczesne (biel i czerń), po klasyczne, na których możemy zastosować np. dekoracyjną lamperię dzielącą ścianę na dwie części o odmiennym wyrazie. Wszystko zależy od naszej inwencji.

  Po co pasy?

  Pasy działają generalnie na dwa sposoby: pionowe optycznie podwyższają, a poziome – poszerzają pomieszczenie. Dlatego pierwsze warto stosować w niskich wnętrzach, a także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z podestami, podwyższeniami czy fragmentami obniżonego sufitu. Poziome pasy sprawdzą się z kolei we wnętrzach o małym metrażu, ale najbardziej spektakularny efekt przynoszą w długich i wąskich pomieszczeniach, odsuwając od siebie przeciwległe ściany.

  Regularne pionowe pasy w stonowanych odcieniach świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach. Źródło: Dulux

  Jakie pasy?

  Pasy pasom nierówne: choć wszystkie nadają wnętrzu nietuzinkowy charakter, ich szerokość i kolorystyka może być bardzo różna, przekładając się na efekt końcowy. Możemy np. wymalować na ścianie wspomnianą lamperię, postawić na szerokie pasy mocno odcinające się jeden od drugiego lub wręcz przeciwnie: wymalować ścianę w cieniutkie, kolorowe kreseczki. Co odważniejsi mogą spróbować swoich sił w rozmyciach i prążkach – są trudniejsze do wykonania, ale sprawią, że nasze wnętrze będzie przyciągało spojrzenia.

  Jak malować?

  Malowanie pasów jest stosunkowo proste: wystarczy do tego farba bazowa w neutralnym odcieniu, kolorowe farby na pasy, pędzel, sznurek i kawałek kredy. Prace zaczynamy od pokrycia ściany dwoma warstwami farby bazowej, która wyrówna niedoskonałości i będzie pełniła rolę płótna malarskiego dla naszych pasów. Potem czas na trik: zaczynając od góry, zaznaczmy na ścianie kredą szerokość pasów, a następnie pokryjmy nią sznurek. Teraz rozciągnijmy sznurek między zaznaczonymi punktami i pociągnijmy: pył z kredy osadzi się na ścianie i wyznaczy nam miejsce prowadzenia pędzla.

  Na koniec czas na właściwe malowanie: niewielką ilość farby rozprowadzamy pędzlem wzdłuż kredowych linii, uważając, aby nie wyjechać poza wyznaczoną granicę. Starajmy się nie dociskać pędzla zbyt mocno – dzięki temu uzyskamy delikatny efekt przejść między kolorami.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony