• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 4(132)/2021

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  24.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Fot. 1. Ocena stopnia przygotowania podłoża stalowego po obróbce strumieniowo–ściernej.

  Fot. 1. Ocena stopnia przygotowania podłoża stalowego po obróbce strumieniowo–ściernej.

  Strona 1 z 3

  Część I. Kontrola przygotowania podłoża do malowania

  Wielu właścicielom i zarządzającym niewielkimi firmami malarskimi lub małymi zakładami produkującymi konstrukcje stalowe wydaje się, że sprzęt inspektorski to zbędny, a do tego kosztowny dodatek. Najczęściej podstawowym kryterium odbioru powłok malarskich jest ich grubość, więc zakup warstwomierza trzeba jakoś przeboleć, ale inne przyrządy są nabywane tylko pod konkretne roboty i to jeżeli klient wyraźnie stawia wymagania odnośnie kontroli określonych parametrów, a na dodatek będzie te wymagania egzekwował. Niestety, poprawne wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego bez właściwej kontroli poszczególnych etapów prac jest prawie niemożliwe, jest trochę jak gra w rosyjską ruletkę i to z więcej niż jednym nabojem w bębenku rewolweru.

  W artykule wymieniono najczęściej stosowane normy związane z kontrolą przygotowania powierzchni do malowania i przyrządy niezbędne do kontroli wymagań stawianych w tych normach.

  PN-EN ISO 8501-1:2008 
  Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Część 1: Stopnie skorodowania i stopnie przygotowania niepokrytych podłoży stalowych oraz podłoży stalowych po całkowitym usunięciu wcześniej nałożonych powłok.
  Stopień oczyszczenia powierzchni ocenia się na podstawie zdjęć w normie, a więc narzędziem jest norma (fot. 1).

  PN-EN ISO 8501-2:2011
  Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Część 2: Stopnie przygotowania wcześniej pokrytych powłokami podłoży stalowych po miejscowym usunięciu tych powłok.

  Stopień oczyszczenia powierzchni ocenia się na podstawie zdjęć w normie, a więc narzędziem jest norma (fot. 2).

  PN-EN ISO 8501-3:2008
  Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Część 3: Stopnie przygotowania spoin, krawędzi i innych obszarów z wadami powierzchni.
  Stopień usunięcia wad ocenia się na podstawie rysunków w normie, a więc narzędziem jest norma (tab. 1). Można też zastosować przyrządy, takie jak wzorzec zaokrąglenia krawędzi (fot. 3).


  Tabela 1. Przykładowe wady powierzchni. Tu fotografie i rysunki, a w normie tylko rysunki.

  PN-EN ISO 8501-4:2021-04
  Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Część 4: Stany wyjściowe powierzchni, stopnie przygotowania i stopnie rdzy nalotowej związane z czyszczeniem strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

  Stopień oczyszczenia powierzchni ocenia się na podstawie zdjęć w normie, a więc narzędziem jest norma (fot. 4).

  PN-EN ISO 12944-4:2018-02
  Farby i lakiery. Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich. Część 4: Rodzaje powierzchni i sposoby przygotowania powierzchni.
  Ta norma obejmuje podstawowe metody przygotowania powierzchni, czyli obróbkę strumieniowo-ścierną i czyszczenie mechaniczne, ale także wiele innych metod, takich jak:

  • obróbka hydrościerna,
  • obróbka chemiczna, w tym trawienie kwaśne lub alkaliczne,
  • mycie w rozpuszczalnikach itp.

  Metody mechaniczne są bardziej szczegółowo ujęte w wymienionych wcześniej normach z grupy PN-EN ISO 8501, a pozostałe metody nie są metodami znormalizowanymi i w związku z tym nie ma przyrządów do ich kontroli.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Fot. 2. Ocena stopnia przygotowania stalowego podłoża po częściowym usunięciu powłok malarskich.
  Fot. 3. Szablon do pomiaru zaokrąglenia krawędzi (fot. P. Rogóż).
  Fot. 4. Ocena stopnia przygotowania stalowego podłoża po czyszczeniu strumieniem wody pod jej wysokim ciśnieniem.
  Fot. 5. Różne stopnie zapylenia po kolejnych odmuchiwaniach konstrukcji.
  Fot. 6. Przyrząd mierzy: wilgotność względną RH, temperaturę powierzchni ts, temperaturę otoczenia ta i w oparciu o te dane podaje temperaturę punktu rosy td i różnicę pomiędzy temperaturą podłoża i temperaturą punktu rosy TD.
  Fot. 7. Do testu Bresle’a potrzebne są celki (1 i 2), strzykawka o pojemności 2,5–5 ml z igłą o średnicy do 0,8 mm, woda destylowana o przewodności poniżej 5 µS i konduktometr (na zdjęciu po prawej stronie).
  Fot. 8. Ocena profilu chropowatości w oparciu o ISO 8503-2.
  Fot. 9. Czyszczenie odcinka pomiarowego.
  Fot. 10. Dociskanie odcinka pomiarowego do badanej powierzchni.
  Fot. 11. Pomiar odkształcenia taśmy mikrometrem.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...