• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Kolorymetria

    ponad rok temu  23.06.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Rys. 1

    Rys. 1

    Strona 1 z 6

    Dopasowanie kolorystyczne powłok lakierniczych

    Postrzeganie koloru jest bardzo subiektywne. Część ludzi, szczególnie mężczyźni, ma problem z rozróżnianiem barw. Kobiety rozróżniają kolory znacznie lepiej, część mężczyzn niektórych barw nie widzi w ogóle (daltoniści). Kobiety i mężczyźni różnią się nieco mózgami oraz receptorami w oku. Jedna z teorii zakłada, że w trakcie ewolucji człowieka kobiety zajmowały się głównie zbieractwem, a mężczyźni polowali. Przy zbieraniu jagód, ziół, grzybów i owoców odróżnienie barwy było niezwykle ważne, pomyłka mogła kosztować życie i stąd większe zdolności percepcji barw u kobiet. Dla mężczyzn ważniejsze było określenie odległości do celu, żeby trafić przy rzucie dzidą czy strzale z łuku oraz umiejętność odnalezienia drogi do domu po skończonym polowaniu, dlatego do dzisiaj panowie rzadziej błądzą i lepiej określają wymiary niż kobiety.

    Na odbiór koloru ogromny wpływ ma oświetlenie. Kolor niektórych przedmiotów może wydawać się identyczny w świetle sztucznym, a w świetle naturalnym mogą być zauważalne znaczne różnice i odwrotnie. Nawet światło słoneczne i naturalne światło rozproszone, np. w pochmurny dzień, mogą powodować powstawanie różnic w odbiorze koloru. Podobnie możemy postrzegać połysk. Powłoka z tej samej farby na gładkiej powierzchni będzie wydawała się bardziej błyszcząca od tej nałożonej na chropowatą powierzchnię.
    Co to jest kolor? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zagłębić się w naturę światła. Dziś definiujemy światło jako przedział fal elektromagnetycznych o długości od nieco poniżej 400, aż do ponad 700 nm. Foton, podstawowa jednostka światła, jest cząstką elementarną nieposiadającą ładunku elektrycznego ani momentu magnetycznego o masie spoczynkowej równej zero (m0 = 0), liczbie spinowej s = 1 (fotony są zatem bozonami). Fotony są nośnikami oddziaływań elektromagnetycznych, a ponieważ wykazują dualizm korpuskularno-falowy, są równocześnie falą elektromagnetyczną. Światło białe jest mieszaniną fal (fotonów) o różnych długościach. Widać to najlepiej, gdy światło białe przechodzi przez pryzmat (rys. 1).

    Światło nie kończy się na falach postrzeganych przez nas, ale to, co znajduje się w zakresie fal dłuższych od widzialnej dla nas czerwieni, nazywamy podczerwienią. Część podczerwieni możemy wyczuć innymi zmysłami w postaci ciepła, przykładowo większość gadów, a szczególnie węże, postrzega znaczną część widma podczerwonego za pomocą wzroku. W drugą stronę – fale niewidoczne o długości poniżej 400 nm, ale dłuższe od promieni rentgena, nazywamy nadfioletem. 
    Omawiając zagadnienia związane ze światłem i barwami, nie sposób pominąć naszego naturalnego organu do postrzegania, jakim jest oko i analizujący powstający w oku obraz mózg (rys. 2).


    Rys. 2

    To, co postrzegamy jako kolor, w rzeczywistości kolorem nie jest. Nasze oko reaguje na fale elektromagnetyczne odbite przez obserwowany przedmiot. Jabłko przedstawione na rysunku zatrzymuje prawie wszystkie fale, oprócz tych o długości około 400 nm, które nasze zmysły przetwarzają na kolor czerwony. Nieco dokładniej to zjawisko obrazuje rysunek 3.


    Rys. 3

    Każdy postrzegany przez nas kolor to bardzo rzadko pojedyncza fala o określonej długości, a prawie zawsze mieszanina barw. Mamy zatem kolor wynikowy będący mieszaniną fal elektromagnetycznych (rys. 4).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...