Rys. 1. Kompletny system wielozbiornikowy T5
Claudio Puppi
technik sprzedaży ALIT
Współpraca z firmą Sabiana SpA jest potwierdzeniem podejścia firmy ALIT do klienta i skuteczności systemu FASTRIP T5 MULTITANK. Po otrzymaniu wstępnego zapytania technicznego przeprowadzamy testy laboratoryjne i współpracujemy z klientem w celu zaprojektowania najlepszego rozwiązania systemowego dostosowanego do jego potrzeb.
− Klient był zainteresowany alternatywą dla pirolizy, więc skontaktował się z nami − kontynuuje Claudio Puppi. − W laboratoriach ALIT przeprowadzono testy na hakach Sabiana, które wykazały, że ich usuwanie za pomocą METALSTRIP 2011 w temperaturze 80°C jest wykonalne. W związku z tym ALIT zaproponował wstępny projekt systemu do usuwania powłok FASTRIP T5 MULTITANK. Ta propozycja techniczna została później dopracowana w celu dopasowania do przestrzeni klienta, geometrii suwnicy, kosza i systemu podnoszenia, przy cennym wkładzie inżyniera Vincenzo Denti, dyrektora Sabiany, który przygotował obszar roboczy.
Zapytaliśmy Claudio Puppiego o szczegóły tego procesu: − Sabiana usuwa około trzech koszy haków tygodniowo, przy zmiennych czasach cyklu wahających się od minimum około dwóch godzin do maksymalnie około siedmiu godzin w przypadku haków z bardzo grubymi warstwami farby (rysunek 3) – wyjaśnia. − Używany produkt to METALSTRIP 2011 firmy ALIT TECHNOLOGIES SpA, utrzymywany w temperaturze 80°C.
Po zbiorniku do usuwania powłok kosz jest przenoszony z suwnicy do zbiornika do płukania, gdzie najpierw odbywa się płukanie zanurzeniowe, a następnie natryskowe przy użyciu mobilnej pompy ALIT lub małej myjki ciśnieniowej podłączonej do tego samego zbiornika do płukania (rysunek 4).
Minimalizuje to zużycie wody, szacowane na około 3 tys. litrów rocznie. Pomimo usuwania około 5 tys. kg haków rocznie, zużycie środka do usuwania powłok jest niskie i wynosi około 1500 kg rocznie. Liczby te w pełni usatysfakcjonowały klienta, który może teraz wewnętrznie przeprowadzać operacje zdejmowania powłok bez potrzeby:
zarządzania logistyką wysyłki i odbioru haków do zewnętrznego usługodawcy zajmującego się usuwaniem powłok, co miało miejsce wcześniej;
martwienia się o ryzyko kruchości termicznej haków, które było nieodłącznym elementem poprzedniego procesu pirolitycznego.