• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian

  Procesy Wspomagające

  Wydanie nr: 5(127)/2020

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  13.11.2020, ~ Administrator   

  Narzędzie do analizy wyników na wydziałach powłok ochronnych

  Wykres trendów jest jednym z narzędzi matematycznych służących do wizualnego przedstawienia zapisów matematycznych. Jest bardzo popularnym narzędziem stosowanym przez technologów, inspektorów oraz kierownictwo wydziałów powłok ochronnych. Możemy z niego skorzystać dzięki takim aplikacjom, jak Excel, Google Sheets czy innych arkuszy kalkulacyjnych. Kto z nas nie widział w filmie „Wilk z Wall Street”, jak Leonardo DiCaprio obserwuje wykres trendów i dzięki informacjom dokonuje szybkiej sprzedaży, co owocuje zagrabieniem ogromnych pieniędzy? 

  Zarządzanie wizualne można scharakteryzować w bardzo prosty sposób, znak drogowy w postaci ośmiokąta w kolorze czerwonym każdy na świecie odczyta jako STOP, mimo iż napis może być po arabsku czy chińsku. W lakierniach bądź cynkowniach wykres trendów wykorzystywany jest najczęściej w celu kontroli poszczególnych współczynników, takich jak pH kąpieli na liniach kataforetycznych czy też warunki klimatyczne w kabinach lakierniczych. Informacje wizualne (zdjęcia, wykresy) lepiej trafiają do człowieka niż nawet najbardziej dokładne opisy, a w filozofii Lean Management jest to jedno z podstawowych narzędzi. 
  Wykres trendów podawanych na tablicach świetlnych zainstalowanych na linii produkcyjnej czy też ekranach komputerów powinien zawierać:

  • opis osi pionowej (najczęściej wyrażony w procentach),
  • opis osi poziomej (najczęściej dane opisujące konkretne linie, np. temperatura wanny nr 1, temperatura wanny nr 2, poziom pH wanny nr 3, czy też liczba niezgodności, takich jak niedomalowania), 
  • wartości graniczne, by osoba, która odczytuje dane, była świadoma, że np. zbliżamy się do przekroczenia dopuszczalnej temperatury,
  • tytuł dla lepszego zrozumienia. 

  Dzięki nieedytowalnym danym, które uzyskujemy z pomiarów, jakie wysyłamy poprzez łącza bezprzewodowe, w które są wyposażone np. mierniki firmy Elcometer, jesteśmy w stanie przesyłać informacje o temperaturze, które automatycznie aktualizują nasz arkusz kalkulacyjny i jednocześnie wykres trendów. Dzięki temu podczas audytów zewnętrznych oraz wewnętrznych jesteśmy w stanie udowodnić, iż kiedy zbliżamy się do poziomu zbyt niskiej temperatury powietrza czy też wilgotności stosujemy narzędzia zapobiegające wystąpieniu takich wad jak nadmierne zacieki czy skórka pomarańczy, które mogą być powodem wstrzymania procesu lakierowania. Informacje te poprzez oprogramowanie Power BI możemy również w łatwy sposób przekazać na tablicy świetlnej pracownikom linii produkcyjnej oraz kierownictwu wydziału bez konieczności marnowania czasu na telefony czy też maile. 

  Podsumowanie 

  Wykresy trendów stosowane są również w życiu codziennym poprzez różne aplikacje monitorujące naszą aktywność fizyczną lub sen. Skoro używamy je do prywatnych celów, nie bójmy się stosować tych nowych technologii w zakładzie pracy, bo potrafią one ułatwić komunikację, co skutkuje szybkim przekazem informacji dla pracowników.                  

  Podziękowania
  Arturowi Mydlarzowi, autorowi bloga inzynierjakosci.pl, oraz trenerowi ze szkolyjakosci.pl za doskonały kurs Excela, dzięki któremu nauczyłem się skutecznie stosować wykres trendów nie tylko w zarządzaniu jakością.

  Bartosz Zubrzycki
  b.zubrzycki@metalfach.com.pl

  GALERIA ZDJĘĆ

  Źródło: https://inzynierjakosci.pl/2019/09/wskazniki-jakosci-produkcji-tablica/

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...