• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Procesy Wspomagające

    Wydanie nr: 5(127)/2020

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  13.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Narzędzie do analizy wyników na wydziałach powłok ochronnych

    Wykres trendów jest jednym z narzędzi matematycznych służących do wizualnego przedstawienia zapisów matematycznych. Jest bardzo popularnym narzędziem stosowanym przez technologów, inspektorów oraz kierownictwo wydziałów powłok ochronnych. Możemy z niego skorzystać dzięki takim aplikacjom, jak Excel, Google Sheets czy innych arkuszy kalkulacyjnych. Kto z nas nie widział w filmie „Wilk z Wall Street”, jak Leonardo DiCaprio obserwuje wykres trendów i dzięki informacjom dokonuje szybkiej sprzedaży, co owocuje zagrabieniem ogromnych pieniędzy? 

    Zarządzanie wizualne można scharakteryzować w bardzo prosty sposób, znak drogowy w postaci ośmiokąta w kolorze czerwonym każdy na świecie odczyta jako STOP, mimo iż napis może być po arabsku czy chińsku. W lakierniach bądź cynkowniach wykres trendów wykorzystywany jest najczęściej w celu kontroli poszczególnych współczynników, takich jak pH kąpieli na liniach kataforetycznych czy też warunki klimatyczne w kabinach lakierniczych. Informacje wizualne (zdjęcia, wykresy) lepiej trafiają do człowieka niż nawet najbardziej dokładne opisy, a w filozofii Lean Management jest to jedno z podstawowych narzędzi. 
    Wykres trendów podawanych na tablicach świetlnych zainstalowanych na linii produkcyjnej czy też ekranach komputerów powinien zawierać:

    • opis osi pionowej (najczęściej wyrażony w procentach),
    • opis osi poziomej (najczęściej dane opisujące konkretne linie, np. temperatura wanny nr 1, temperatura wanny nr 2, poziom pH wanny nr 3, czy też liczba niezgodności, takich jak niedomalowania), 
    • wartości graniczne, by osoba, która odczytuje dane, była świadoma, że np. zbliżamy się do przekroczenia dopuszczalnej temperatury,
    • tytuł dla lepszego zrozumienia. 

    Dzięki nieedytowalnym danym, które uzyskujemy z pomiarów, jakie wysyłamy poprzez łącza bezprzewodowe, w które są wyposażone np. mierniki firmy Elcometer, jesteśmy w stanie przesyłać informacje o temperaturze, które automatycznie aktualizują nasz arkusz kalkulacyjny i jednocześnie wykres trendów. Dzięki temu podczas audytów zewnętrznych oraz wewnętrznych jesteśmy w stanie udowodnić, iż kiedy zbliżamy się do poziomu zbyt niskiej temperatury powietrza czy też wilgotności stosujemy narzędzia zapobiegające wystąpieniu takich wad jak nadmierne zacieki czy skórka pomarańczy, które mogą być powodem wstrzymania procesu lakierowania. Informacje te poprzez oprogramowanie Power BI możemy również w łatwy sposób przekazać na tablicy świetlnej pracownikom linii produkcyjnej oraz kierownictwu wydziału bez konieczności marnowania czasu na telefony czy też maile. 

    Podsumowanie 

    Wykresy trendów stosowane są również w życiu codziennym poprzez różne aplikacje monitorujące naszą aktywność fizyczną lub sen. Skoro używamy je do prywatnych celów, nie bójmy się stosować tych nowych technologii w zakładzie pracy, bo potrafią one ułatwić komunikację, co skutkuje szybkim przekazem informacji dla pracowników.                  

    Podziękowania
    Arturowi Mydlarzowi, autorowi bloga inzynierjakosci.pl, oraz trenerowi ze szkolyjakosci.pl za doskonały kurs Excela, dzięki któremu nauczyłem się skutecznie stosować wykres trendów nie tylko w zarządzaniu jakością.

    Bartosz Zubrzycki
    b.zubrzycki@metalfach.com.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Źródło: https://inzynierjakosci.pl/2019/09/wskazniki-jakosci-produkcji-tablica/

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...