
Dobry proces to dobra logistyka
Teoretycznie są to najprostsze etapy procesu malowania. Często też najnudniejszy etap procesu projektowania lakierni, który – często ignorowany podczas planowania technologii – później jest przeklinany przez kolejne lata pracy linii. Dobrze zaprojektowany załadunek i rozładunek jest bezpieczny, funkcjonalny i adaptacyjny do zmiennych programów produkcji. W przyszłości można go najłatwiej zmodyfikować – pod warunkiem, że dostawca transportu będzie chciał jeszcze współpracować z użytkownikiem.
Przedstawiam kluczowe aspekty, które należy uwzględnić podczas projektowania nowego procesu technologicznego.
Lokalizacja stref musi być dostosowana do przepływu materiału przez cały zakład. Unikajmy skrzyżowań. Wejście i wyjście z procesu muszą być zgodne z kierunkiem dostarczania i odbioru pomalowanych detali.
Załadunek – idealnie, kiedy jest zintegrowany bezpośrednio z liniami montażowymi lub dedykowanym magazynem (buforem).
Rozładunek umieszczony przy liniach montażowych lub bezpośrednio przy stanowiskach pakowania lub kolejnych operacjach technologicznych.
Kontrola jakości zintegrowana ze stanowiskiem rozładunku daje natychmiastową informację do lakierników o potencjalnych problemach.
Rozmiary oraz liczba stref muszą być dostosowane do taktu operacji manualnych i technologicznych. Rozładunek powinien pomieścić stanowiska do kontroli i pakowania. Z tego powodu warto rozważyć tutaj znacznie więcej miejsca vs...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)