• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.08 - 30.09 Julian

  Drewno

  Wydanie nr: 2(106)/2017

  Artykuły branżowe

  Drewno

  ponad rok temu  20.04.2017, ~ Administrator   

  Linia walcowa UV.

  Linia walcowa UV.

  Strona 2 z 2

  Proces uszlachetniania na walce

  Coraz więcej producentów elementów lakierowanych decyduje się na zastosowanie linii UV do całkowitego uszlachetniania na walcach. Linia wyposażona w walce o odpowiedniej strukturze i twardości, a także w dobrą szlifierkę umożliwia im stosowanie takiej technologii. 
  Popularny proces to bezbarwne wykańczanie drewna litego. Możliwe jest również barwienie bejcami wodnymi przez zastosowanie wału gąbczastego. Producenci wału dobierają jego gęstość do oczekiwanego nałożenia bejcy. Suszenie bejcy odbywa się gorącym powietrzem w tunelu suszącym. Kolejny etap to nałożenie lakierów UV i ich utwardzenie promiennikami galowymi i rtęciowymi. 
  Na walcowych liniach UV świetnie sprawdza się podładowanie elementów, a nałożenie nawierzchni odbywa się na linii natryskowej. Szeroka gama produktów UV pozwala dobrać odpowiedni system zarówno do podładowania mdf, jak i tarcicy. Ustawienie linii w ciągu technologicznym z zastosowaniem odpowiednich nakładarek pozwala na szpachlowanie elementów i ich późniejsze podładowanie zarówno w systemie bezbarwnym, jak i pigmentowym. Jako że do utwardzenia lakierów potrzebna jest odpowiednia długość fali emitowanej przez promienniki, istnieją pewne ograniczenia w zakresie lakierowania kryjącego pigmentowanych pełnych kolorów. Szpachlowanie może odbywać się przy zastosowaniu wału z funkcją zacierania. Opcja taka polega na wcieraniu szpachli stalowym wałem. Dzięki temu eliminujemy małe ubytki i lepiej przygotowujemy element do dalszego procesu. Zastosowanie wału zacierającego zmniejsza również nałożenie szpachli. Dzieje się tak, ponieważ stalowy wał, wcierając szpachlę w element, zbiera jej nadmiar. Nałożenie szpachli z użyciem wału zacierającego wynosi średnio 5-8 g/mkw. Natomiast w procesie bez zacierania nałożenie mieści się w zakresie 15-25 g/mkw. Kolejny etap to nałożenie podkładów. Adhezja pomiędzy kolejnymi warstwami lakierów jest prawidłowa, kiedy po pełnym utwardzeniu jednej warstwy, nastąpi matowanie płaszczyzny. W celu zachowania adhezji pomiędzy poszczególnymi warstwami lakierów stosuje się ich żelowanie, a pełne utwardzenie dopiero na końcu procesu. Jednak należy pamiętać, że chcąc uzyskać wysoką jakość, szlifowanie międzyoperacyjne jest konieczne. 
  Oszczędność czasu i pieniędzy przez lakierowanie na walcowych liniach UV sprawdza się przy prostych formatkach i dużych płaszczyznach. Wydajność takich linii jest dużo większa niż linii natryskowych, a czas schnięcia elementów, który wynosi kilka minut, zdecydowanie przyspiesza proces. Mimo iż konieczne jest stosowanie droższych lakierów, które posiadają fotoinicjator umożliwiający utwardzenie przez zastosowanie promienników gazowych, to dużo mniejsze nałożenie niesie za sobą znaczące korzyści finansowe.      

  Anna Gładych-Mucha
   

  GALERIA ZDJĘĆ

  Oszczędność czasu i pieniędzy przez lakierowanie na walcowych liniach UV sprawdza się przy prostych formatkach i dużych płaszczyznach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony