• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 2(106)/2017

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  20.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Linia walcowa UV.

    Linia walcowa UV.

    Strona 2 z 2

    Proces uszlachetniania na walce

    Coraz więcej producentów elementów lakierowanych decyduje się na zastosowanie linii UV do całkowitego uszlachetniania na walcach. Linia wyposażona w walce o odpowiedniej strukturze i twardości, a także w dobrą szlifierkę umożliwia im stosowanie takiej technologii. 
    Popularny proces to bezbarwne wykańczanie drewna litego. Możliwe jest również barwienie bejcami wodnymi przez zastosowanie wału gąbczastego. Producenci wału dobierają jego gęstość do oczekiwanego nałożenia bejcy. Suszenie bejcy odbywa się gorącym powietrzem w tunelu suszącym. Kolejny etap to nałożenie lakierów UV i ich utwardzenie promiennikami galowymi i rtęciowymi. 
    Na walcowych liniach UV świetnie sprawdza się podładowanie elementów, a nałożenie nawierzchni odbywa się na linii natryskowej. Szeroka gama produktów UV pozwala dobrać odpowiedni system zarówno do podładowania mdf, jak i tarcicy. Ustawienie linii w ciągu technologicznym z zastosowaniem odpowiednich nakładarek pozwala na szpachlowanie elementów i ich późniejsze podładowanie zarówno w systemie bezbarwnym, jak i pigmentowym. Jako że do utwardzenia lakierów potrzebna jest odpowiednia długość fali emitowanej przez promienniki, istnieją pewne ograniczenia w zakresie lakierowania kryjącego pigmentowanych pełnych kolorów. Szpachlowanie może odbywać się przy zastosowaniu wału z funkcją zacierania. Opcja taka polega na wcieraniu szpachli stalowym wałem. Dzięki temu eliminujemy małe ubytki i lepiej przygotowujemy element do dalszego procesu. Zastosowanie wału zacierającego zmniejsza również nałożenie szpachli. Dzieje się tak, ponieważ stalowy wał, wcierając szpachlę w element, zbiera jej nadmiar. Nałożenie szpachli z użyciem wału zacierającego wynosi średnio 5-8 g/mkw. Natomiast w procesie bez zacierania nałożenie mieści się w zakresie 15-25 g/mkw. Kolejny etap to nałożenie podkładów. Adhezja pomiędzy kolejnymi warstwami lakierów jest prawidłowa, kiedy po pełnym utwardzeniu jednej warstwy, nastąpi matowanie płaszczyzny. W celu zachowania adhezji pomiędzy poszczególnymi warstwami lakierów stosuje się ich żelowanie, a pełne utwardzenie dopiero na końcu procesu. Jednak należy pamiętać, że chcąc uzyskać wysoką jakość, szlifowanie międzyoperacyjne jest konieczne. 

    Oszczędność czasu i pieniędzy przez lakierowanie na walcowych liniach UV sprawdza się przy prostych formatkach i dużych płaszczyznach. Wydajność takich linii jest dużo większa niż linii natryskowych, a czas schnięcia elementów, który wynosi kilka minut, zdecydowanie przyspiesza proces. Mimo iż konieczne jest stosowanie droższych lakierów, które posiadają fotoinicjator umożliwiający utwardzenie przez zastosowanie promienników gazowych, to dużo mniejsze nałożenie niesie za sobą znaczące korzyści finansowe.      

    Anna Gładych-Mucha
     

    GALERIA ZDJĘĆ

    Oszczędność czasu i pieniędzy przez lakierowanie na walcowych liniach UV sprawdza się przy prostych formatkach i dużych płaszczyznach.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ ktoś 1 ponad rok temu Pracować na takim badziewu to czysta nieprzyjemność. Smród i światło uv naparzające po oczach jest nie do zniesienia. Niestety polscy pseudoprzedsiębiorcy w taki badziew inwestują. A efwkt końcowy wcale nie zachwyca jakąścią i pod żadnym względem nie dorównuje metodzie malowania natryskowego.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 2(106)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne