Szukaj

  Wydarzenia i relacje

  Wydarzenia i relacje

  Drewno

  5 miesięcy temu  09.09.2019, ~ Administrator   

  Miejsce: Poznań

  Data rozpoczęcia: 10.09.2019

  Data zakończenia: 13.09.2019

  Strona 3 z 3

  W organizację IV Kongresu Meblarskiego, który odbędzie się 11 września, zaangażowała się Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, która od ponad 20 lat wspiera działalność polskiej branży meblarskiej. Aktualnie prowadzi projekty ogólnobranżowe, reprezentując przy tym interesy około 28 000 polskich przedsiębiorstw meblarskich, zatrudniających ponad 161 000 osób.  

  Eksperci zaproszeni na Kongres zaprezentują najciekawsze i najbardziej perspektywiczne światowe rynki dla producentów mebli, w tym m. in. Stany Zjednoczone, Kanadę, Indie, Chiny, Hongkong i Arabię Saudyjską. Dane firmy InfoCredit, partnera serwisu Strefa Wystawcy, potwierdzają, że warto inwestować w relacje i kontakty na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Stany Zjednoczone importują meble za ponad 72 mld USD rocznie, z czego zaledwie za 0,55 mld USD z Polski. To oznacza, że nasz udział w tym torcie to zaledwie 0,8 proc. Chiny importują meble za 3,7 mld USD rocznie, z czego za 202 mln zł z Polski (5,5 proc. importu) – wynika z danych InfoCredit. 

  Najbardziej perspektywiczne rynki dla polskich producentów mebli na tle naszych głównych partnerów handlowych

  Expo w Dubaju szansą
  Jan Szynaka, prezes OIGPM, podkreślał w ubiegłym roku na Dremie, że szansą na dalszy rozwój branży jest otwieranie nowych rynków dla produkowanych w Polsce mebli – jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraj ten importuje rocznie meble za 2,3 mld USD rocznie. W promocji Polski i krajowych producentów na Bliskim Wschodzie z pewnością pomoże pawilon na EXPO 2020 w Dubaju, którego wykonawcą będzie konsorcjum Grupa MTP – FM Aldentro. Pawilon będzie główną areną prezentacji o Polsce podczas Wystawy Światowej. Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji to zrównoważony rozwój i mobilność. Polska nawiąże do nich w trzech wątkach tematycznych: Technologia, Współpraca międzynarodowa i Natura. Hasło polskiego Pawilonu to: „Creativity inspired by nature”.

  Eksperci podkreślają, że w ekspansji na nowe rynki nie możemy zapominać o naszych najbliższych partnerach handlowych. Niemcy kupują od nas meble za ponad 4,5 mld USD rocznie. Tu trudno będzie znacząco zwiększać dynamikę eksportu. Warto jednak zwrócić się na Wschód. Rosja, mimo ryzyk politycznych, zawsze będzie atrakcyjnym rynkiem (import mebli to 2,9 mld USD rocznie). Z kolei potentatem na rynku drewna i atrakcyjnym partnerem dla polskich firm jest Białoruś. Polska jest trzecim partnerem handlowym Białorusi wśród krajów Unii Europejskiej, po Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Polsko-białoruskie obroty handlowe po w 2018 r. osiągnęły wartość prawie 3,2 mld USD, w tym eksport 1,7 mld USD, a import ok. 1,4 mld USD. Białoruś jest jednym z głównych europejskich eksporterów drewna. Dlatego już pierwszego dnia bloku targów DREMA, Furnica i Sofab 2019 Międzynarodowe Targi Poznańskie odwiedzi delegacja przedstawicieli białoruskiej administracji oraz przedsiębiorców, którzy będą rozmawiać z wystawcami i uczestnikami Dremy jak rozwijać biznes na rynkach wschodnich.

  Więcej informacji na stronach www.drema.pl www.furnica.pl www.sofab.pl

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony