• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.04 - 31.07 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Wyroby Lakiernicze

  4 miesiące temu  08.03.2021, ~ Administrator   

  Axalta Coating Systems ogłosiła wyniki finansowe za ubiegły rok. I choć były one gorsze niż w 2019 r., w czwartym kwartale firma zaczęła szybko odrabiać straty i w tym roku zamierza wyjść na prostą.

  Jak podała Axalta, w całym 2020 r. jej sprzedaż organiczna netto (tj. po odliczeniu zmian kursowych) zmalała o 15,2%, z czego 15,1% wynikało z niższego wolumenu sprzedaży, zaś 0,1% – z obniżki cen i ograniczenia asortymentu wyrobów. To głównie skutek epidemii Covid-19 oraz związanej z tym konieczności restrukturyzacji firmy. Spadek sprzedaży przełożył się także na zmniejszenie dochodu z działalności operacyjnej: w 2020 r. wyniósł on 305,5 mln dolarów i był o 37,4% niższy niż rok wcześniej.

  Wynik ten byłby zapewne jeszcze gorszy, gdyby nie wspomniana restrukturyzacja, która przełożyła się na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych: w ciągu całego roku Axalta zapewniła sobie oszczędności rzędu ponad 215 mln dolarów, tj. o 20 mln dolarów więcej niż zakładało początkowo kierownictwo firmy.

  Największe spadki sprzedaży i dochodów odnotowano w drugim kwartale 2020 r. i to głównie one przełożyły się na ujemny bilans działalności koncernu. W czwartym kwartale pojawiły się już pierwsze oznaki ożywienia: sprzedaż netto wzrosła o 4,6% w stosunku do trzeciego kwartału, choć nadal była niższa niż w czwartym kwartale 2019 r. (o 2,2%). Spadki sprzedaży obserwowane były przy tym głównie na rynku farb dla budownictwa (-10,4%), podczas gdy na rynku przemysłowym i motoryzacyjnym odnotowano pierwsze wzrosty (odpowiednio: +8,6% oraz +0,5%).

  Ożywienie przełożyło się na bardzo dobre wyniki w zakresie działalności operacyjnej za czwarty kwartał: dochód operacyjny od października do grudnia wyniósł 163,2 mln dolarów, tj. o 54 mln więcej niż w czwartym kwartale 2019 r. (108,7 mln dolarów).

  – Świetne wyniki to m.in. efekt szybko rosnącego popytu w wielu segmentach farb przemysłowych, a także strategii redukcji kosztów wprowadzonej w 2020 r. – wyjaśnia Robert W. Bryant, prezes i dyrektor generalny Axalty. – Patrząc całościowo, rok 2020 stanowił dla nas ogromne wyzwanie i jesteśmy dumni, że udało nam się je podjąć i zademonstrować odporność naszego modelu biznesowego. Przez ten czas wprowadziliśmy na rynek ponad 50 innowacji produktowych i opracowaliśmy tysiące nowych receptur kolorystycznych. I choć w pierwszym kwartale 2021 r. nadal odczuwamy skutki pandemii, liczymy, że wzrost popytu przełoży się na wzrost organiczny całej firmy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony