• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Emaliowanie

    Wydanie nr: 2(154)/2025

    Artykuły branżowe

    Emaliowanie

    2 dni temu  09.05.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Przykłady wyrobów emaliowanych: szyld i talerzyk

    Przykłady wyrobów emaliowanych: szyld i talerzyk

    Strona 3 z 6


    Wypalanie detali w piecu

    Emaliowanie żeliwa
    Emaliowanie żeliwa stanowiło odrębną gałąź polskiego emaliernictwa. Po 1945 roku praktycznie nie używało się armatury sanitarnej (wanny, zlewy) wykonanej z blachy stalowej. Były to wyroby żeliwne emaliowane. W Polsce działały dwie duże odlewnie:

    • Odlewnia i Emaliernia Kamienna w Skarżysku-Kamiennej wykonywała również żeliwne, emaliowane aparaty dla przemysłu chemicznego (reaktory, mieszalniki – informacja od prof. Buciewicza z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie). Odlewnia powstała w 1817 roku (jako zakład metalurgiczny). W latach 1885–1887 właściciel Jan Witwicki rozbudował zakład, dając początek odlewni Kamienna, oraz zbudował nowoczesną emaliernię słynącą w Królestwie Polskim i Cesarstwie Rosyjskim. Produkowano elementy centralnego ogrzewania oraz wodociągów i kanalizacji, urządzenia sanitarne oraz naczynia kuchenne. W tamtych czasach odlewnia, stalownia i emaliernia zatrudniała około 600 osób. Na przełomie XX i XXI w. zakład został zlikwidowany.
    • ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    • Pomorska Odlewnia i Emaliernia w Grudziądzu, gdzie odlewano i emaliowano wanny kąpielowe, zlewy. Emaliernia w Grudziądzu posiada historię od 1862 roku, kiedy Józef Herzfeld i Karol Victorius założyli Kuźnię H-V. Po roku 1990 zakład produkował pompy i armaturę, a w 1992 zmienił nazwę na Hydro-Vacuum i nadal pracuje.
    • Emaliowaniem żeliwnych naczyń – garnków zajmowała się również Fabryka Odlewów Żelaznych i Emaliernia „Słowianin” w Końskich, uruchomiona pod koniec XIX wieku. Po wojnie można było jeszcze znaleźć żeliwne brytfanny z tej fabryki. 
    • Natomiast emaliowane żeliwne zlewy produkowane były w odlewni w Przemkowie.

    Innym zagadnieniem było, jakie stosowano technologie przygotowania powierzchni i emaliowania oraz skąd pochodziły surowce emalierskie (emalie i szkliwa). 

    W prawie wszystkich zakładach emalierskich emalie wytwarzano na miejscu. Było to z reguły tajemnicą emalierników, z czego i w jaki sposób wytopić szkliwa, które następnie użyto do procesu. Wynika z tego, że pozyskanie surowców do produkcji nie było proste i bez odpowiedniej kadry produkcja nie mogła się udać. W Polsce powojennej, według mojej wiedzy, producenci naczyń emaliowanych tłoczonych z blachy, jak Olkusz, Rybnik, Wrocław, zapewne też Myszków, posiadali swoje stapialnie i produkowali szkliwa, następnie w młynach kulowych wykonywano masę emalierską do produkcji. Również odlewnie żeliwa same produkowały puder do emaliowania – sam stosowałem emalię pudrową z odlewni Kamienna w Skarżysku-Kamiennej do emaliowania kociołka żeliwnego.