• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 24.01.2022-24.01.2023 Julian

  Farby dekoracyjne

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  ponad rok temu  21.05.2021, ~ Administrator   

  Rynek farb dekoracyjnych przetrwał okres pandemii niemal bez szwanku i w kolejnych latach będzie prawdopodobnie świadkiem stabilnych wzrostów sprzedaży. Źródło: Elementis.

  Rynek farb dekoracyjnych przetrwał okres pandemii niemal bez szwanku i w kolejnych latach będzie prawdopodobnie świadkiem stabilnych wzrostów sprzedaży. Źródło: Elementis.

  W przeciwieństwie do segmentu powłok przemysłowych rynek produktów dekoracyjnych nie tylko nie ucierpiał, ale wręcz rozkwitł w czasie pandemii. I wygląda na to, że w kolejnych latach trend ten się utrzyma.

  Większość producentów powłok dekoracyjnych zakończyło ubiegły rok „na plusie”: mimo że w pozostałych segmentach farb i lakierów sprzedaż w dobie pandemii wyraźnie spadła, popyt na produkty dekoracyjne przez cały 2020 r. utrzymywał się na wysokim poziomie. I wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach niewiele się w tym względzie zmieni.

  Remonty na topie

  Największy wpływ na zwiększone zainteresowanie farbami dekoracyjnymi miała bez wątpienia konieczność pozostania w domach: chroniąc się w bezpiecznych domowych zaciszach, ludzie zaczęli więcej uwagi poświęcać zapewnieniu sobie odpowiedniego poziomu komfortu. Trend ten, zwany „cocooningiem”, spowodował, że duża część społeczeństw masowo zaangażowała się w remonty swoich obejść. Według badania przeprowadzonego w Niemczech przez GfK 25% ankietowanych w zeszłym roku odświeżyło dom, a 39% zajęło się majsterkowaniem. Podobnie było w Stanach Zjednoczonych: w ankiety Bank of America 70% respondentów rozpoczęło w 2020 r. remont domu, a kolejni zamierzają zabrać się za niego w tym roku.

  Farby wodorozcieńczalne w czołówce

  Największą sprzedaż odnotowano przy tym w segmencie farb wodnych. Według firmy konsultingowej KNG w ciągu ostatniej dekady wzrosła ona o blisko 80% (w porównaniu z 38-proc. wzrostem w grupie powłok na bazie rozpuszczalników). Segment ten będzie także odnotowywał największe wzrosty sprzedaży w kolejnych latach: do 2024 r. sprzedaż ta będzie się zwiększała o 6% rocznie, podczas gdy w przypadku powłok rozpuszczalnikowych tylko o 3% rocznie.

  Azja – lider wzrostu

  Jak szacuje KNG, światowy rynek powłok dekoracyjnych jest obecnie wart ok. 44 mld euro i do 2024 r. jego wartość wzrośnie do 53,2 mld euro, tj. o ok. 4%. Ponad połowa udziałów w tym rynku należeć będzie przy tym do 25 największych przedsiębiorstw, wśród których prym wiodą PPG, Sherwin-Williams, AkzoNobel, Nippon Paint i Asian Paints (łącznie: 38% udziałów).

  Największym rynkiem zbytu na produkty dekoracyjne jest i będzie rynek azjatycki, w tym zwłaszcza Chiny. Region ten będzie też w kolejnych latach odnotowywał największe wzrosty sprzedaży – średnio o 7% rocznie, w tym o 10% w Indiach (dla porównania wzrost ten w Europie wyniesie zaledwie 1%).

  Ekologia i produkty premium

  Ów trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się także w kolejnych latach, jednak szansę na skorzystanie na nim będą mieli jedynie ci producenci, którzy w porę postawią na ekologiczne, wysokojakościowe wyroby. Zdaniem Jimmiego Mortensena, byłego dyrektora wykonawczego firmy Flügger, klienci i inwestorzy oczekują dziś od producentów farb i lakierów nie tylko zgodności z normami, ale także wychodzenia poza standardy i poszukiwania sposobów na wytwarzanie jeszcze bardziej ekologicznych wyrobów.

  Z kolei Tomasz Kosiński, dyrektor marketingu strategicznego w FFiL Śnieżka, podkreśla, że wraz ze zmianą świadomości klientów rośnie także zapotrzebowanie na produkty droższe, ale i wyższej jakości, dobrze wpisujące się w trend dbałości o zdrowie i ekologię.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Reklama
  C1 - prenumerata