• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2023

  Farby dekoracyjne

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  ponad rok temu  30.07.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Balustrady, ogrodzenia czy meble ogrodowe wykonane z metalu wybierane są nie tylko ze względu na trwałość i solidność konstrukcji. Kunsztownie wykończone oryginalnymi detalami mogą dodawać otoczeniu domu ponadczasowej elegancji i niebanalnego stylu. Jednak nawet najpiękniejsze elementy z czasem stracą swój urok, jeśli pokryje je rdza. Jak zachować ich piękno na lata? Podpowiadamy.

  Niestety wszystkie metalowe powierzchnie, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych, z czasem mogą ulec procesowi korozji. Jeśli więc nie chcemy za jakiś czas oglądać kwiatów rosnących na rudej pergoli ogrodowej, czy witać gości w pokrytej rdzawymi plamami bramie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu metalowych konstrukcji. Najlepiej już na samy początku użytkowania.

  Nowe i surowe powierzchnie ze stali i żelaza

  Podstawą skutecznego malowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, zwłaszcza jeśli wcześniej nie były niczym pokryte. Tym gładkim należy nadać szorstkość na przykład za pomocą papieru ściernego, aby poszczególne preparaty ochronne i dekoracyjne lepiej się trzymały. Po takim zabiegu trzeba usunąć powstały pył i kurz szmatką lub suchym pędzlem, a następnie oczyść powierzchnię przy pomocy środka zalecanego w karcie produktu, którego będziemy używać w kolejnym kroku. Pozostawić do wyschnięcia.

  Teraz pora na aplikację preparatu antykorozyjnego, rekomendowanego pod wybraną farbę nawierzchniową. Podkład antykorozyjny chroni metal przed rdzą, zwiększa też przyczepność farby. Po jego wyschnięciu (informacja o czasie oczekiwania podana jest w karcie technicznej produktu) możemy przejść do nałożenia farby w wybranym przez siebie kolorze i wykończeniu. Do dyspozycji mamy klasycznie mat, półmat oraz połysk, ale również charakterystyczny dla farb do metalu – efekt młotkowy. Paleta kolorów różni się w zależności od producenta.

  Mamy też rozwiązanie, które pozwala przyspieszyć proces malowania, wystarczy po odpowiednim oczyszczeniu powierzchni sięgnąć po produkty typu 3 w 1, jak Hammerite. Dzięki temu, że łączą w sobie właściwości gruntu, podkładu i farby nawierzchniowej, finalny efekt uzyskamy łatwiej i szybciej. To prawdziwa oszczędność czasu zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z powierzchniami o nieregularnych kształtach, jak w przypadku ogrodzeń czy mebli ogrodowych.

  Do malowania dużych, w miarę jednolitych powierzchni możemy wykorzystać wałek, do mniejszych i bardziej złożonych elementów lepiej sprawdzi się pędzel. Pędzel będzie też niezbędny do uzyskania wykończenia młotkowego. Dokładnie pokryjmy farbą wszystkie krawędzie i narożniki. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, pora na naniesienie kolejnej. Aby uzyskać oczekiwany efekt zabezpieczenia, kierujmy się zaleceniami producenta odnośnie odstępów pomiędzy poszczególnymi etapami i ilością niezbędnych warstw. W karcie technicznej możemy sprawdzić też, po jakim czasie pomalowana powierzchnia uzyska pełną ochronę.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...