• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  22.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    (1) Ceglana ściana – pomalowana na wyrazisty kolor – nada naszemu wnętrzu oryginalny charakter. Źródło Dulux

    (1) Ceglana ściana – pomalowana na wyrazisty kolor – nada naszemu wnętrzu oryginalny charakter. Źródło Dulux

    Cegła od kilku lat święci triumfy na salonach. Już w naturalnej formie przyciąga wzrok. A jeśli pomalujemy ją na ciekawy kolor, zrobi furorę.

    Pół wieku temu robiliśmy wszystko, aby zamaskować ceglane ściany. Dziś zrywamy położone wówczas tynki, aby odsłonić oryginalną cegłę. Jest to bowiem element na tyle efektowny i uniwersalny, że sam w sobie tworzy ciekawą aranżację, wprowadzając do wnętrza porządek i styl. A jeśli dodatkowo pomalujemy go na starannie dobrany kolor, odwdzięczy nam się niezwykłym efektem.

    Jaki kolor wybrać?

    Na dobór koloru ceglanej ściany warto poświęcić więcej czasu. Jej wyrazista, niedoskonała faktura dodatkowo uwydatnia bowiem nałożony na nią odcień. Dlatego warto postawić na kolory wyraziste, które przyciągną wzrok i zaciekawią widza. Świetnie sprawdzą się tu modne ostatnio soczyste odcienie żółci, ale także tonacje gliny, zimne błękity czy granaty. Na ceglanej ścianie nawet biel prezentuje się jednak efektownie, zwłaszcza w zestawieniu z drewnem i metalem.

    Jaka farba do cegły?

    Nawet jeśli producenci farb wpadną kiedyś na pomysł wprowadzenia na rynek specjalnej farby do malowania cegły, warto pamiętać, że to nie struktura materiału decyduje w tym przypadku o doborze powłoki, lecz warunki jej eksploatacji i rodzaj podłoża. W większości przypadków dobrze sprawdzą się tu standardowe farby lateksowe. Jeśli nasza ściana będzie narażona na zabrudzenia, warto postawić na farbę plamoodporną. Zaś w łazience czy kuchni dobrze jest zastosować farbę odporną na działanie wilgoci i wody.

    Jak pomalować cegłę?

    Gdy już wybierzemy rodzaj i kolor farby, czas przystąpić do malowania. Zanim jednak naniesiemy pierwszą warstwę powłoki, trzeba odpowiednio przygotować ścianę. Zacznijmy od oczyszczenia jej z pozostałości starych powłok malarskich. Potem trzeba ją dokładnie odkurzyć, umyć delikatnym detergentem (np. mydłem malarskim), a na koniec wyszorować szczotką z twardym włosiem.

    Teraz nasza ściana musi wyschnąć. Mamy więc 12 godzin na przygotowanie masy szpachlowej i zestawu narzędzi, którym wypełnimy drobne ubytki. Po wyschnięciu masę wygładzamy, a naprawiane fragmenty zabezpieczamy gruntem. Jeśli usunęliśmy całą starą powłokę malarską, możemy zagruntować całą ścianę. W przeciwnym wypadku jako podkład wykorzystajmy rozcieńczoną farbę nawierzchniową, domieszkując wodę zgodnie ze wskazówkami producenta.

    Na koniec czas na malowanie! Malujmy fragment po fragmencie, najpierw nanosząc farbę na spoiny, a następnie na pozostałą powierzchnię cegły. Do powlekania spoin najlepiej użyć pędzla. Resztę możemy z powodzeniem pomalować wałkiem. I gotowe!

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...