• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.10 - 31.12 Julian

  Farby dekoracyjne

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  ponad rok temu  10.06.2021, ~ Administrator   

  Aby uzyskać pożądany efekt malowania wałkiem, wystarczy znać kilka prostych zasad. Źródło: Dulux

  Aby uzyskać pożądany efekt malowania wałkiem, wystarczy znać kilka prostych zasad. Źródło: Dulux

  Wynalazcy wałka malarskiego bez wątpienia należy się nagroda Nobla. Dzięki niemu za malowanie może wziąć się dziś niemal każdy. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad.

  Dawniej malowanie ścian stanowiło dla początkujących majsterkowiczów nie lada wyzwanie: w niewprawnej ręce pędzel zostawiał bowiem nieestetyczne smugi, które trudno było zamaskować nawet po kilkukrotnym malowaniu. Wszystko zmieniło się, gdy w sprzedaży pojawiły się wałki malarskie: to banalnie proste, a jednocześnie pomysłowe rozwiązanie umożliwia estetyczne powlekanie ścian bez konieczności posiadania doświadczenia w tej dziedzinie. Wystarczy znać pięć podstawowych zasad.

  1. Przygotuj ścianę do malowania

  Nawet najlepszy wałek na nic się nie zda, jeśli nie przygotujemy odpowiednio podłoża do malowania. Trzeba usunąć wszelkie łuszczące się warstwy farby, zabezpieczyć ubytki, a całość starannie zagruntować. Należy także pamiętać o odpyleniu i dokładnym umyciu całego podłoża przed nałożeniem gruntu. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy zabrać się za właściwe malowanie.

  2. Nie oszczędzaj na farbie

  Kolejnym krokiem będzie dobór farby. Pamiętajmy, że choć nie musimy od razu kupować najdroższego produktu, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Wybierajmy tylko taką farbę, która zapewni dobre krycie i głęboki kolor, a jednocześnie będzie łatwa w aplikacji, nie pozostawiając przebarwień czy smug.

  3. Postaw na odpowiedni wałek

  Po zakupie farby czas na wybór wałka. To od rodzaju farby i wskazówek zawartych w karcie produktu zależeć będą bowiem parametry narzędzia, w tym przede wszystkim długość włosia. Istotne znaczenie będzie tu miała również faktura podłoża: jeśli ściana pokryta jest np. tynkiem strukturalnym, potrzebny nam będzie wałek o dłuższym włosiu.

  4. Przygotuj odpowiednio wałek

  Pamiętajmy, że nowy wałek wymaga starannego umycia i usunięcia luźnego włosia – w przeciwnym razie na ścianie po malowaniu pozostaną resztki runa. Aby je zawczasu usunąć, najlepiej okleić wałek taśmą malarską, a następnie energicznie ją zerwać. Następnie zanurzmy go w wodzie i dokładnie odciśnijmy, aby pozbyć się zabrudzeń i zmniejszyć jego chłonność.

  5. Maluj zgodnie ze sztuką

  Wszystko przygotowane? Możemy więc zabrać się do malowania. Pamiętajmy, aby regularnie usuwać z wałka nadmiar farby, odciskając go na kuwecie malarskiej, a samą farbę nakładać pionowymi pasami z góry do dołu, jedynie delikatnie dociskając wałek do podłoża.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Reklama
  C1 - prenumerata