• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  05.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Aby uzyskać odpowiedni efekt kolorystyczny, nie wystarczy wysokiej jakości farba. Trzeba ją także właściwie nałożyć. A do tego niezbędny jest odpowiedni pędzel lub wałek. Jak go dobrać?

    Generalna zasada jest prosta: wałki stosuje się do malowania większych powierzchni, takich jak ściany czy sufity, zaś pędzle świetnie sprawdzą się w małych przestrzeniach, a także przy powlekaniu krawędzi mebli, narożników pomieszczeń, granicy między ścianą a sufitem oraz przejść między dwoma kolorami farby. Pędzla warto użyć także do bejcowania: jego włosie łatwo dociera we wszystkie zagłębienia, dzięki czemu dokładniej wypełnia przestrzenie bejcą, a tym samym zapewnia im większą trwałość.

    Kiedy już wybierzemy odpowiedni typ narzędzia, przychodzi czas na dobór włosia. Tu decyzja nie jest już tak prosta: trzeba bowiem wziąć pod uwagę rodzaj nakładanej farby, a w przypadku wałka dodatkowo strukturę powierzchni.

    Pędzle: syntetyczne, naturalne czy mieszane?

    Dobierając pędzel, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki typ farby będziemy nim nakładać. Najbardziej uniwersalne są pędzle z włosiem naturalnym – można nimi nakładać zarówno powłoki wodorozcieńczalne, jak i olejne, jednak szczególnie zaleca się ich stosowanie z tymi ostatnimi. Z farbą olejną dobrze współpracować będą także pędzle z włosiem mieszanym (z włókien naturalnych i syntetycznych). Natomiast pędzle z włosiem syntetycznym mogą ulec zniszczeniu pod wpływem zawartego w farbie rozpuszczalnika.

    Pędzle syntetyczne świetnie sprawdzą się z kolei w nakładaniu farb wodnych. Końcówki włosia są tu często specjalnie zmiękczane i rozszczepiane, aby zminimalizować ślady pędzla. Dlatego można nimi nakładać także farby satynowe i o wysokim połysku oraz malować bardzo gładkie powierzchnie.

    Dla ułatwienia producenci pędzli oznaczają je kolorami wskazującymi na ich zastosowanie: pędzle z niebieską rączką stosuje się do farb wodnych, z czerwoną rączką – do farb rozpuszczalnikowych, a z rączką brązową – do drewna.

    Kształt pędzla zależy z kolei od tego, co malujemy: na płaskich powierzchniach sprawdzą się pędzle płaskie, na dużych – tzw. ławkowce, zaś wklęsłe narożniki najlepiej malować pędzlem okrągłym podstrzyganym w szpic.

    Wałki: ważna długość poszycia

    Także w przypadku wałków obowiązuje zasada, że poszycie z włosiem syntetycznym stosuje się do farb wodorozcieńczalnych, zaś poszycie z włosiem naturalnym (wełnianym lub welurowym) – do farb na bazie rozpuszczalnika. Podczas wyboru wałka trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedno kryterium: długość poszycia.

    Generalnie przyjmuje się, że im gładsza jest malowana powierzchnia, tym krótsze powinno być włosie. Dlatego do lakierowania parkietów i malowania bardzo gładkich powierzchni (np. mebli czy ścian gipsowych) stosuje się wałki o długości włosia 5–8 mm. Aby dokładnie pokryć sufit czy ścianę o lekko chropowatej strukturze (z efektem skórki pomarańczy czy ziaren piasku), najlepiej zastosować wałki sznurkowe z krótkim, cienkim włosiem o długości 10-12 mm. Najdłuższe włosie (19-30 mm) mają wałki do elewacji, tapet strukturalnych i cegieł, a więc powierzchni mocno chropowatych i chłonnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...