• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  27.10.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Koło barw stanowi podstawowe narzędzie doboru kolorów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można je wykorzystać nie tylko do wyboru konkretnego odcienia, ale też sprawdzenia, które kolory będą ze sobą współgrać.

    Koło barw w podstawowej wersji składa się z sześciu kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego (barwy podstawowe) oraz pomarańczowego, fioletowego i zielonego (barwy komplementarne). W praktyce zawiera ono często większą liczbę kombinacji, a w wariancie wykorzystywanym w programach graficznych ma postać ciągłą, w której jedna barwa przechodzi płynnie w drugą. Podstawowym zadaniem tego narzędzia jest ułatwienie doboru koloru. Ale można je także wykorzystać jako pomoc w stworzeniu takiego zestawienia kolorystycznego, które nada wnętrzu określony klimat: podkreśli jego harmonię, ożywi i skontrastuje jego elementy lub połączy oba te efekty w jedną całość.

    Barwy analogiczne
    Jeśli chcemy nadać naszemu pomieszczeniu wrażenie spójności i harmonii, na kole barw powinniśmy wybrać tzw. barwy analogiczne, czyli ułożone bezpośrednio obok siebie. W zależności od liczby dostępnych kombinacji do grupy tej zaliczać się będą 2, 3 lub 5 sąsiadujących ze sobą kolorów. Dzięki ich zestawieniu wnętrze będzie wyważone, a jednocześnie zyska oryginalny, różnorodny charakter.

    Barwy dopełniające
    Wielbiciele kontrastów powinni szukać na kole barw kolorów przeciwstawnych do tych, które wybrali za wiodące. Dla czerwieni będzie to np. zieleń, dla błękitu – ciemny pomarańcz, a dla żółci – fiolet. Barwy dopełniające mają tę zaletę, że ożywiają pomieszczenie i tworzą ciekawe kontrasty, a jednocześnie nie powodują wrażenia chaosu kolorystycznego (tzw. gryzienia się kolorów).

    Triada barw
    Pewnym kompromisem pomiędzy dwoma powyższymi metodami doboru barw jest tzw. triada. Polega ona na zestawieniu ze sobą trzech kolorów leżących w równej odległości od siebie na kole barw (tj. co 120º). Odcienie te dość dobrze ze sobą harmonizują, dlatego pozwalają na uzyskanie żywego efektu bez popadania w kontrasty.

    Koło i emocje
    Ciekawą wariację na temat koła barw zaproponowała także firma Berger. Na stronie internetowej producenta można dobrać kolor farby na podstawie emocji, które powinno budzić pomieszczenie. Do wyboru mamy osiem stanów emocjonalnych: zachwyt, szczęście, spokój, romantyzm, relaks, kreatywność, swawolę i pasję. Po zdefiniowaniu nastroju wnętrza system pyta nas o dominujący odcień – tu do wyboru mamy jedną z siedmiu barw podstawowych i komplementarnych oraz kolor neutralny. Na podstawie tak sformułowanych kryteriów program proponuje nam dziewięć odcieni najbardziej adekwatnych do wybranych zmiennych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...