• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  20.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Aby dać drugie życie starym drewnianym meblom, nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy papier ścierny, grunt, trochę farby i… znajomość kilku zasad, które ułatwią nam pracę.

    Nie ma chyba wdzięczniejszego materiału do renowacji niż drewno: wystarczy dobry pomysł, trochę farby i odrobina cierpliwości, aby nadać naszemu meblowi zupełnie nowy, świeży sznyt. Drewniane powierzchnie łatwo przygotować do malowania, a odpowiednio powleczone długo zachowają atrakcyjny wygląd. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać. Na warsztat wzięliśmy starą komodę z drewna sosnowego pokrytą warstwą bezbarwnego lakieru.

    Krok 1: dobór koloru

    Zanim przystąpimy do dzieła, musimy się zastanowić, na jaki kolor chcemy pomalować nasz mebel. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje: powszechnym błędem jest wybór odcienia na podstawie próbnika w sklepie lub na ekranie monitora. Musimy pamiętać, że to, jak będzie wyglądał nasz kolor, zależy od ilości światła w pomieszczeniu. Dlatego najlepiej kupić tzw. testery, pokryć nimi kawałek drewna tego samego gatunku, co materiał docelowy i obejrzeć dokładnie w rzeczywistych warunkach otoczenia.

    Krok 2: przygotowanie powierzchni

    Nawet jeśli niektóre farby można nakładać na nieoszlifowane powierzchnie, lepsze efekty uzyskamy, ścierając wierzchnią warstwę powłoki papierem o ziarnistości 180. Szczególnej uwagi wymagają ostre krawędzie i naroża. Na koniec całość trzeba dokładnie wyczyścić z resztek pyłu szlifierskiego, kurzu i brudu.

    Na tym etapie warto też odkręcić wszystkie gałki i uchwyty. Ułatwi nam to równomierne oszlifowanie powierzchni oraz rozprowadzenie gruntu i farby. Jeśli chcemy wymienić uchwyty na nowe, otwory po śrubach trzeba wypełnić szpachlą do drewna.

    Krok 3: gruntowanie i malowanie

    Przed położeniem farby drewno warto zagruntować. Grunt zapobiegnie przedostawaniu na powierzchnię zawartych w nim substancji, co jest szczególnie istotne w przypadku mebli olejowanych, bejcowanych, a także drewna sosnowego, bukowego i mahoniowego.

    Po wyschnięciu gruntu przychodzi czas na nałożenie farby. Należy ją rozprowadzać wałkiem i pędzlem, wykonując powolne, posuwiste ruchy zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien drewna. Generalna zasada brzmi: lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Zapobiegnie to powstawaniu bąbelków powietrza i przyspieszy proces schnięcia.

    Krok 4: suszenie

    Tak pomalowany mebel należy zostawić na noc do wyschnięcia. W ciepłe dni można go także suszyć na zewnątrz. Ale uwaga: jeśli temperatura na dworze będzie za wysoka, wierzchnia warstwa farby zbyt szybko się zetnie, a na powierzchni może powstać nieestetyczne sieciowanie. Podobny efekt przynosi suszenie w pełnym słońcu.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Jak w jeden dzień odmienić wygląd starej komody?
    Jak w jeden dzień odmienić wygląd starej komody?
    Jak w jeden dzień odmienić wygląd starej komody?
    Jak w jeden dzień odmienić wygląd starej komody?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...