• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  02.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Betonowa podłoga w warsztacie także wymaga regularnego odświeżania. Aby dobrze ją do tego przygotować, nie wystarczy zmyć jej czystą wodą. Łuszczącą się farbę trzeba usunąć, a zaplamione powierzchnie – odtłuścić i wytrawić.

    Odpowiednie przygotowanie betonu do malowania to klucz do uzyskania trwałej, estetycznej powłoki, a jednocześnie żmudne zadanie, na które trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Jak się do tego zabrać? Pierwszym krokiem będzie usunięcie łuszczącej się farby za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego o średniej gramaturze. Dalszy przebieg procesu czyszczenia uzależniony jest już od stanu posadzki: w przypadku odchodzącej farby trzeba najpierw usunąć ją za pomocą zmywacza, zaś jeśli farba jest w dobrym stanie, wystarczy dokładnie umyć, odtłuścić i wytrawić podłogę.

    Usuwanie starej farby

    Aby dokładnie usunąć starą farbę z betonu, najlepiej użyć dedykowanego preparatu, rozprowadzając go dokładnie na całej powierzchni za pomocą pędzla lub szczotki z włosiem. Grubość nakładanej warstwy zależy od rodzaju i grubości powłoki oraz temperatury otoczenia – należy tu przestrzegać zaleceń producenta zmywacza. Środek należy pozostawić na podłodze przez ok. 1–6 godzin, cały czas sprawdzając, czy nałożona warstwa jest wilgotna. Jej schnięciu sprzyjają wysokie temperatury i wiatr. Dlatego jeśli zauważymy, że w niektórych miejscach zmywacz się ściął, należy nanieść na nie dodatkową warstwę preparatu.

    Najlepszą wskazówką, że zmywacz spełnił swoje zadanie, jest łuszczenie się farby pod jego warstwą. Należy wówczas usunąć go za pomocą skrobaka lub myjki ciśnieniowej. Praktyka ta umożliwi dokładne usunięcie resztek farby. Na koniec posadzkę trzeba spłukać wodą, aby dokładnie oczyścić ją z pozostałości preparatu. Pamiętajmy przy tym, aby nie odprowadzać jej do kanalizacji.

    Czyszczenie zabrudzeń

    Kolejnym etapem będzie wyczyszczenie uporczywych plam i zabrudzeń. Jest to szczególnie ważne wówczas, jeśli znajdująca się na posadzce farba jest w dobrym stanie i zrezygnowaliśmy z jej usuwania. Do czyszczenia i odtłuszczania betonu najlepiej użyć detergentu zawierającego środek myjący i odtłuszczacz. Preparat nakładamy punktowo na zabrudzenia przy użyciu konewki oraz szczotki ze sztywnym włosiem i zostawiamy na 10-20 minut. Na koniec czyszczone przestrzenie trzeba dokładnie wyszorować i spłukać wodą – najlepiej z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej.

    Wytrawianie

    Bezpośrednio przed nałożeniem podkładu beton warto także wytrawić. Wytrawiacz można nałożyć na wilgotną powierzchnię, usuwając wcześniej nadmiar wody, ale najlepsze efekty przyniesie, jeśli poczekamy, aż posadzka całkowicie wyschnie. Aby dokładnie go rozprowadzić, najlepiej użyć konewki i szczotki ze sztywnym włosiem. Produkt należy pozostawić na posadzce na 10-20 minut, a następnie energicznie wyszorować całą powierzchnię.

    Na koniec podłogę należy obficie spłukać wodą – najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Po wyschnięciu warto skontrolować, czy ma ona odpowiednią fakturę (drobnoziarnistego papieru ściernego) oraz czy nie pozostały na niej drobinki zabrudzeń. Najłatwiej zrobić to, przecierając podłogę dłonią: jeśli wyczujemy pod palcami brud, trzeba jeszcze raz spłukać posadzkę wodą.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...