• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Farby dekoracyjne

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  ponad rok temu  19.05.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Jeśli ściany, meble i dodatki utrzymamy w podobnej, spójnej kolorystyce, pomieszczenie będzie wydawało się większe. Źródło: Dulux

  Jeśli ściany, meble i dodatki utrzymamy w podobnej, spójnej kolorystyce, pomieszczenie będzie wydawało się większe. Źródło: Dulux

  Chyba w każdym domu znajdzie się pokój, który jest tak mały, że wydaje się całkowicie nieustawny. Wrażenie to można jednak zniwelować, stosując pięć prostych trików.

  Jeśli nasze pomieszczenie jest tak małe, że pierwszym, co rzuca się w oczy po wejściu do niego, nie są meble czy kolor ścian, ale właśnie jego gabaryty, nie ma na co czekać. Szanse na to, że z czasem przyzwyczaimy się do jego kompaktowych wymiarów, są raczej niewielkie. Lepiej od razu zastosować kilka trików, które optycznie powiększą wnętrze, nadając mu zupełnie inny charakter.

  Trik 1: ciemny doda przytulności

  Przyzwyczailiśmy się myśleć, że ściany małych pomieszczeń należy koniecznie malować na jasne kolory. Tymczasem wcale nie jest to regułą: bardziej należy się tu kierować przeznaczeniem wnętrza niż jego wymiarami. W sypialni rzeczywiście lepiej wyglądać będzie jasny, cieplejszy odcień, ale w łazience możemy z powodzeniem postawić na zimniejsze i ciemniejsze kolory. Dobrym przykładem jest tu ciemnoniebieski, który doda wnętrzu przytulności.

  Trik 2: wymaluj pasy przy suficie

  Malując ściany w danym kolorze, pozostawmy ok 5-10-centymetrowy biały pas na granicy między ścianą a sufitem. Jeśli sufit również pomalujemy na biało, stworzy on jednolitą kompozycję z pasem, która sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe i większe. Szczególnie dobrze trik ten sprawdza się w zestawieniu z ciemnymi kolorami, ale tak naprawdę można go stosować bez ograniczeń.

  Trik 3: poszerz korytarze

  Wąski, długi korytarz aż prosi się o specjalne potraktowanie. Paradoksalnie warto pomalować go na zdecydowany, przyciągający wzrok kolor (np. głęboką czerwień), który sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się szersze i krótsze. Taką samą funkcję spełnią geometryczne wzory lub pasy.

  Trik 4: dobieraj spójne kolory

  W małych pomieszczeniach każdy detal jest ważny. Wybierając kolor ścian, zadbajmy, aby wszystkie meble i dodatki utrzymane były w podobnej, harmonijnej kolorystyce. Dzięki temu unikniemy wrażenia przytłoczenia, a wnętrze będzie się wydawało przestronniejsze niż w rzeczywistości.

  Trik 5: drewno w ciemniejszym odcieniu

  Można również podejść do problemu odwrotnie i zamiast stawiać na spójność, wybrać kontrasty. Jeśli drewniane meble i listwy przypodłogowe pokryjemy farbą w odcieniu o ton ciemniejszym niż kolor ścian, ściany owe będą wydawały się cofnięte, a całe wnętrze zyska na przestronności. Szczególnie spektakularny efekt uzyskamy, jeśli oprócz odmiennego koloru zastosujemy także inne wykończenie (jeśli oba kolory będą dodatkowo różniły się stopniem połysku).

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...