• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2022 Bogumiła

  Farby dekoracyjne

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  5 miesięcy temu  04.02.2021, ~ Administrator   

  Elementy małej architektury i meble ogrodowe są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Jak je skutecznie chronić?

  Drewniane altany, płoty, narzędziownie i meble ogrodowe stanowią piękną dekorację każdego obejścia – pod warunkiem, że są odpowiednio utrzymane. A nie jest to zadanie łatwe, biorąc pod uwagę, że wystawione na oddziaływanie wiatru, słońca, deszczu, a zimą także śniegu, są szczególnie narażone nie tylko na wietrzenie i niszczenie, ale także na ataki grzybów i pasożytów. Najlepszym sposobem ich ochrony jest pokrycie ich odpowiednią powłoką do drewna. Jak jednak wybrać właściwą powłokę?

  Drewno musi oddychać

  Na rynku dostępna jest szeroka oferta lakierów, bejc czy farb do zabezpieczania powierzchni drewnianych o różnej kolorystyce i stopniach połysku. W przypadku aplikacji na zewnątrz aspekty wizualne są jednak mniej istotne niż parametry samej farby, w tym przede wszystkim wodorozcieńczalność. Produkty do ochrony drewna powinny być mocno rozcieńczone, a zawarta w nich woda powinna całkowicie odparowywać, aby nie stymulować gnicia drewna.

  Drugim ważnym aspektem jest elastyczność: tylko wysoce elastyczne produkty nie pękają i nie łuszczą się, dzięki czemu zachowana zostaje ciągłość powłoki i jej właściwości ochronne. Jednocześnie muszą jednak cechować się dobrą paroprzepuszczalnością, gdyż dzięki temu drewno będzie mogło swobodnie oddychać – znów z korzyścią dla jego suchości.

  Deszcz im niestraszny

  To jednak nie wszystko: ze względu na to, że drewno narażone jest na oddziaływanie czynników atmosferycznych, biotycznych, chemicznych i mechanicznych, powłoka powinna zapewniać wysoką ochronę przed owymi czynnikami. Musi być hydrofobowa (odpychać wodę), antybakteryjna, odporna na promieniowanie UV, niewrażliwa na chemikalia, a dodatkowo wytrzymała, zwłaszcza jeśli ma zabezpieczać parkiet lub inne powierzchnie szczególnie narażone na uszkodzenia na skutek użytkowania.

  I wreszcie, nie zapominajmy o łatwej aplikacji. Cóż nam bowiem po dobrej farbie, jeśli jej nakładanie przerasta nasze umiejętności. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, by wybrany produkt cechował się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, nie wymagał szczególnych zabiegów przygotowawczych, a dodatkowo szybko wiązał i dobrze krył.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Jak chronić drewno na zewnątrz?
  Jak chronić drewno na zewnątrz?
  Jak chronić drewno na zewnątrz?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony