• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - romerpp 17.09.2021-17.09.2022 Julian

  Farby dekoracyjne

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  ponad rok temu  28.04.2021, ~ Administrator   

  Najbielsza farba świata jest w stanie odbić 98% promieniowania UV.

  Najbielsza farba świata jest w stanie odbić 98% promieniowania UV.

  Amerykańscy naukowcy opracowali nową recepturę białej farby, która jest w stanie odbić nawet 98% promieniowania UV, obniżając temperaturę powierzchni średnio o 4,5ºC.

  Farba na dachu zamiast klimatyzatora? Naukowcy z Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że dzięki zastosowaniu jako pigmentu siarczanu baru można stworzyć farbę, która będzie efektywnie odbijała niemal całe promieniowanie UV, ochładzając powleczone nią powierzchnie o… 4,5ºC w stosunku do temperatury otoczenia. Wynik ten jest znacznie lepszy niż w przypadku standardowych produktów na bazie dwutlenku tytanu, których skuteczność odbijania promieni UV nie przekracza zwykle 80-90%.

  Tajemnica sukcesu nowej receptury leży jednak nie tylko w zastosowaniu innego pigmentu. Naukowcy zadbali również o bardzo duże jego stężenie (ok. 60%), a także zróżnicowali wielkość jego cząsteczek, co dodatkowo zwiększyło ich zdolności do odbijania światła słonecznego. Efekt? Jak dowodzą badacze, pomalowany nową farbą dach o powierzchni 93 m2 osiąga efektywność chłodzenia równą 10 kW, a więc większą niż centralne klimatyzatory stosowane w większości domów.

  Co więcej, cena nowej farby nie będzie prawdopodobnie odbiegała od cen standardowych produktów tego typu. Można ją bowiem domieszkować standardowymi rozpuszczalnikami, a także wytwarzać z wykorzystaniem konwencjonalnych metod produkcji. Jedyną wątpliwość budzi dziś jej odporność, zwłaszcza na ścieranie, ale naukowcy już zapowiedzieli przeprowadzenie szeroko zakrojonych testów w tym zakresie. Jeśli zakończą się one sukcesem, produkt może trafić na rynek już w przyszłym roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Reklama
  C1 - prenumerata