• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    7 godzin temu  15.05.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    AkzoNobel kupuje od BASF surowce do produkcji farb dekoracyjnych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) o znacznie obniżonym śladzie węglowym. Świadczy to o wspólnym zaangażowaniu obu firm w obniżenie emisji Scope 3.

    Porozumienie podkreśla zaangażowanie AkzoNobel w rozwój oferty produktów o niższym śladzie węglowym. W jego ramach firma wykorzystuje składniki BASF o zrównoważonej biomasie (biomass balanced – BMB), które nie wymagają opracowywania nowych receptur ani zmian w dotychczasowym procesie produkcji farb. Efektem takiego podejścia są farby o niezmienionej jakości i wydajności, ale o zmniejszonym śladzie węglowym o co najmniej 5%.

    BASF zastępuje surowce pochodzenia kopalnego w składnikach dostarczanych AkzoNobel odnawialnymi źródłami, takimi jak bionafta i biometan, stosując metodę bilansu masy. Metoda ta jest certyfikowana przez niezależną jednostkę zewnętrzną. Dzięki temu AkzoNobel może nabywać akrylowe spoiwo BASF – jeden z kluczowych składników farb dekoracyjnych – o znacznie zmniejszonym śladzie węglowym.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    – Włączenie składników BMB firmy BASF do wysoko wolumenowych produktów konsumenckich pomoże nam osiągnąć realny efekt w zakresie redukcji śladu węglowego – mówi Wijnand Bruinsma, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w AkzoNobel. – Dzięki naszej współpracy ślad węglowy każdej farby wyprodukowanej z zastosowaniem podejścia BMB zostanie początkowo zmniejszony o co najmniej 5% w porównaniu do tej samej receptury opartej w 100% na surowcach kopalnych.

    Dr Jörg Niebergall, Senior Vice President Dispersions Europe w BASF, dodaje: – Jesteśmy dumni, że możemy wspierać AkzoNobel w przyspieszaniu realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Dzięki szerokiemu portfolio produktów o obniżonym śladzie węglowym umożliwiamy firmie oferowanie klientom bardziej zrównoważonych rozwiązań. Dostarczamy także dane, narzędzia i wiedzę ekspercką, które wspierają AkzoNobel w podejmowaniu świadomych decyzji. Nasza współpraca to wyraz silnego zaangażowania obu firm na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

    W Wielkiej Brytanii AkzoNobel już przygotowuje się do wprowadzenia na rynek udoskonalonej linii Dulux Easycare – z wykorzystaniem składników o obniżonym śladzie węglowym – w drugim kwartale tego roku. To pierwszy raz, kiedy firma zastosowała certyfikowane składniki w modelu bilansu masy (mass balance), w których paliwa kopalne zostały zastąpione surowcami odnawialnymi, w produkcji spoiwa akrylowego.

    – Nie możemy sami wpłynąć na ograniczenie emisji w zakresie 3 (Scope 3), dlatego tak ważna jest współpraca – dodaje Wijnand Bruinsma. – Takie partnerstwa jak to z BASF odgrywają kluczową rolę
    w przyspieszaniu zmian i pomagają nam opracować rozwiązania zrównoważone, które będzie można łatwo skalować.

    AkzoNobel dąży obecnie do uzyskania certyfikatu RedCert dla wszystkich odpowiednich zakładów produkcyjnych w Europie – uznanego standardu bilansu masy w branży chemicznej.