• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Fundusze unijne

    Wydanie nr: 3(119)/2019

    Artykuły branżowe

    Fundusze unijne

    ponad rok temu  10.06.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    Jak wspomniano powyżej, na wsparcie mogą liczyć podmioty zaliczane do małych i średnich przedsiębiorstw. Wysokość samej dotacji będzie mogła wynieść nawet 20 mln zł, tj. niemal trzykrotnie więcej niż w dotychczasowych naborach. Intensywność pomocy, oprócz wielkości przedsiębiorstwa, uzależniona jest także od miejsca realizacji inwestycji i odbywa się zgodnie z tzw. mapą pomocy regionalnej. Oznacza to wsparcie dla średnich firm na poziomie 60%, a dla małych nawet 70% (za wyjątkiem woj. świętokrzyskiego, gdzie wsparcie wyniesie odpowiednio 45% i 55%). Dla wybranych kategorii kosztów wsparcie może wynieść także nawet 85% pod warunkiem skorzystania z pomocy de minimis.
    A co w sytuacji, kiedy wdrażanie innowacji przez MŚP ma miejsce poza obszarem makroregionu Polski wschodniej? Wówczas z pomocą mogą przyjść programy ogólnokrajowe lub regionalne, o ile są w ich ramach jeszcze planowane nabory dla działań inwestycyjnych/wdrożeniowych (taka sytuacja będzie niebawem np. w woj. łódzkim). W programach krajowych szczególną uwagę zwraca działanie 3.2.1 „Badania na rynek” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, które w wielu aspektach wykazuje analogie do omawianego działania „Wdrażanie innowacji przez MŚP” (różni się brakiem wymagań w zakresie „powiązań kooperacyjnych”, jednak dopuszcza wyłącznie wdrożenia innowacji produktowych lub procesowych co najmniej na skalę polskiego rynku i bazujących na wynikach prac B+R).

    Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem wsparcia dla swoich firm, we współpracy z partnerem naszego wydawnictwa, warto kierować pytania na adres kancelaria@capitalpartner.pl. W ten sposób można uzyskać nieodpłatną zindywidualizowaną informację na temat możliwości dofinansowania projektu. Warto bowiem pamiętać, iż na finiszu możliwości ubiegania się o dotacje z pewnością pomocne mogą okazać się, oprócz dobrych pomysłów, także doświadczenie, które pozwoli nie tylko nie zaprzepaścić podejmowanej próby, ale również przełoży się na wzrost skuteczności przy aplikowaniu, wszak szansa na poprawkę może szybko się nie powtórzyć. Warto przy tym pamiętać, iż sama realizacja projektów będzie mogła trwać jeszcze do ok. 2022/2023 r. (zgodnie z zasadą n+3), jednak aby to było w ogóle możliwe sam wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć już teraz. Mając bowiem na uwadze, iż wspomniana mapa przewidziana jest na lata 2014–2020, w praktyce przy uwzględnieniu dynamiki nadrabiania zaległości rozwojowych względem państw członkowskich „starej Unii” oraz wzrostu ogólnego poziomu zamożności Polski, nie można wykluczyć, iż jest to jedna z ostatnich szans na realizację inwestycji z tak wysokim udziałem dofinansowania w nakładach inwestycyjnych.    

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(119)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne