• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    ARTYKUŁY

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Badanie Powłok

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  12.01.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Fot. 1. Nowa edycja coatmastera Flex podczas próby terenowej.

    Fot. 1. Nowa edycja coatmastera Flex podczas próby terenowej.

    Nowa generacja bezdotykowych mierników grubości powłok w testach terenowych

    Badania wykazują, że nawet dzisiaj mniej niż 10 proc. wszystkich malarzy proszkowych określa grubość warstwy przed wypaleniem lub utwardzeniem. Grubość nałożonej warstwy podlega wielu zewnętrznym zmiennym, których nie można w pełni kontrolować. Należą do nich m.in. skład materiału do powlekania proszkowego, starzenie się części zużywających się oraz wilgotność powietrza. Przy niezmiennych parametrach nakładania powłoki grubość nałożonej warstwy może wahać się nawet o ponad 50 proc. W klasyczny sposób można zapobiec niedostatecznemu pokryciu tylko wtedy, gdy nałoży się więcej materiału powlekającego niż jest to konieczne.

    Jeśli grubość warstwy jest mierzona bezpośrednio po nałożeniu powłoki, można dokładnie dopasować jej docelową wysokość. W praktyce można w ten sposób zaoszczędzić do 30 proc. materiału do malowania proszkowego. Dotychczas wielu dostawców bezdotykowych mierników grubości powłoki nie sprostało wysokim wymaganiom przemysłowym, które obejmują dużą tolerancję w obsłudze, szybki proces pomiarowy, tak że pomiary mogą być wykonywane również na częściach ruchomych, jak również dobrą zgodność z pomiarami porównawczymi w stanie wypalonym.
    We wrześniu 2021 roku wprowadzono na rynek nową wersję bezdotykowego miernika grubości powłok coatmaster Flex. Przed oficjalnym wprowadzeniem to urządzenie pomiarowe zostało poddane szerokiej próbie terenowej z udziałem pięciu zakładów lakierniczych (fot. 1). Spośród uczestniczących w testach zakładów lakierniczych dwa pochodziły z Niemiec, jeden ze Szwecji, jeden z Francji i jeden ze Szwajcarii. Przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie zatrudniają 50–350 osób, niektóre z nich w kilku lokalizacjach. Oprócz malowania proszkowego, firmy te proponują również malowanie na mokro oraz powłoki galwaniczne.

    W ramach testu terenowego sprawdzono najpierw dokładność pomiaru nowego urządzenia coatmaster Flex. W tym celu podłoża testowe wykonane z blachy aluminiowej o grubości 0,5 mm zostały pomalowane proszkowo na różne kolory z palety RAL. Do badań wykorzystano farby proszkowe o drobnej strukturze firm AkzoNobel, IGP i Kabe. Po malowaniu proszkowym grubość powłoki mierzono bezdotykowo przy użyciu zestawu fabrycznych kalibracji systemu pomiarowego. Następnie powłoki były utwardzane i mierzone dotykowym miernikiem grubości powłoki skalibrowanym do badanych podłoży. Łącznie wykonano 10 powtórzeń pomiarów w każdej pozycji pomiarowej w celu określenia statystycznego błędu pomiarowego obu metod pomiarowych. Rysunek 1 podsumowuje wyniki próby terenowej.


    Rys. 1. Porównanie pomiaru grubości powłoki przed (coatmaster Flex) i po utwardzeniu (metoda kontaktowa) dla różnych kolorów RAL określone przez firmy (a-e) uczestniczące w teście terenowym.

     

    Powtarzalność urządzenia coatmaster Flex wynosi średnio 2,1 proc. wyświetlanej wartości pomiarowej we wszystkich pozycjach pomiarowych i 3,5 proc. w odniesieniu do metody kontaktowej. Grubości warstw przed wypaleniem wykazują wysoką zgodność z grubościami warstw po wypaleniu, niezależnie od koloru RAL. W większości przypadków odchylenie wynosi tylko kilka μm. W zakresie powtarzalności pomiar przed utwardzeniem jest zgodny z pomiarem po utwardzeniu.
    Trzy z pięciu firm biorących udział w teście terenowym używały już wcześniej starego modelu coatmastera Flex, dzięki czemu oprócz dokładności pomiaru można było przetestować także rozszerzony zakres funkcji. Szczególnie pozytywnie oceniono technologię SpectralBlue®, dzięki której możliwa jest całkowicie bezodblaskowa praca. Ponadto ustalono, że zasięg WiFi i żywotność baterii zostały znacznie poprawione. Dzięki temu zasięg sieci jest zapewniony również za metalowymi osłonami lub ścianami. Co więcej, na jednym ładowaniu baterii można wykonać ponad 500 pomiarów, co odpowiada wzrostowi o 30 proc.

    Interesującą cechą coatmastera Flex jest możliwość przetwarzania danych bezpośrednio w chmurze (patrz logowanie demonstracyjne na http://coatmaster.cloud). Oprócz dokumentacji procesu i możliwości tworzenia raportów, można teraz bezpośrednio w chmurze tworzyć zlecenia produkcyjne, dzięki czemu lakiernik może się skupić na wykonywaniu pomiarów. Po procesie pomiarowym można automatycznie generować raporty pomiarowe dla zleceń produkcyjnych, co znacznie ułatwia procesy dokumentacyjne. Za szczególnie innowacyjne uznano zautomatyzowane powiadomienia e-mail ze statystykami dotyczącymi procesu produkcji, które umożliwiają lepszą i bardziej bezpośrednią kontrolę nad jakością powłoki i zużyciem proszku. Uczestniczące firmy zgodziły się, że funkcje oparte na chmurze, tak jak w przypadku coatmastera, muszą znaleźć swoje miejsce również w innych narzędziach produkcyjnych innych producentów.           

    Merazet S.A.
    www.merazet.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Wysoka powtarzalność i dokładność pomiarów
    Wysoka powtarzalność i dokładność pomiarów
    Wysoka powtarzalność i dokładność pomiarów

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...