Szukaj

  ARTYKUŁY

  Aktualności i przegląd rynku

  Technologie Lakiernicze

  7 miesięcy temu  27.11.2019, ~ Administrator   

  Od wysokiego połysku, po efekt matowy w ciągu kilku sekund

  Powierzchnia wydaje się nam matowa, jeśli światło, które na nią pada, nie jest odbijane w określonym kierunku, jak w przypadku lustra, ale jest rozpraszane w wielu kierunkach. Wtedy nie ma znaczenia, z którego kierunku patrzymy na powierzchnię, zawsze będzie ona wyglądać tak samo. Taki matowy efekt osiągamy w wyniku rozproszenia promieni świetlnych, na przykład poprzez dodanie środków matujących do lakieru lub poprzez szorstką teksturę powierzchni.

  W technologii ekscymerowej wykorzystuje się promieniowanie UV o krótkich falach wytwarzających wysoką energią, które powierzchniowo penetrują powłoki lakiernicze. Na powierzchni bardzo szybko utwardza się cienka warstwa lakieru, pod którą znajduje się płynny lakier. W związku z tym kurczy się ona, staje się pofałdowana i nie odbija promieni słonecznych, dając efekt matowy. Całość podłoża jest następnie utwardzana za pomocą długofalowego promieniowania UV.

  Korzyści stosowania technologii ekscymerowej w procesie matowienia powierzchni

  Stosując systemy z lampami ekscymerowymi IST METZ uzyskujemy bardzo matowe powierzchnie (poniżej 2 GU @ 60˚). Ich odporność chemiczna i mechaniczna jest o wiele większa niż przy zastosowaniu lakieru matowego.

  Po wielu latach badań i doświadczeń technologia ekscymerowa jest dziś wysoce rozwinięta. Lampy ekscymerowe generują krótkofalowe promieniowanie UV o optymalnej intensywności, umożliwiając równomierne matowienie powierzchni przy odpowiednio dużych prędkościach procesu. Dodatkowo efekt matowy możemy uzyskać stosując lakier bez środków matujących, nie musimy więc w trakcie procesu produkcyjnego dokonywać zmiany pomiędzy połyskiem a matem. Dzięki temu zwiększamy znacznie wydajność maszyny.

  Efektywne wytwarzanie promieniowania wymaga specjalnych rozwiązań związanych z uruchomieniem lamp. Systemy te nadal wymagają kontrolowanej redukcja stężenia tlenu za pomocą gazu obojętnego, aby promieniowanie na powierzchnię lakieru było jak najbardziej wydajne.

  Konfiguracja systemu z ekscymerem

  System UV przeznaczony do matowienia powierzchni składa się zawsze z lampy ekscymerowej do kurczenia wierzchniej warstwy i lampy średniociśnieniowej do końcowego utwardzania oraz jednostki do redukcji stężenia tlenu za pomocą gazu obojętnego z azotem. Ponadto instaluje się lampy UV lub LED przeznaczone do wstępnego żelowania lakieru.

  Andrzej Jabłoński
  Autoryzowany Dealer IST METZ w Polsce
  www.ist-uv.pl

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony