• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.08 - 30.09 Julian

  ARTYKUŁY

  Artykuły branżowe

  Wyroby Lakiernicze

  17 dni temu  08.09.2021, ~ Administrator   

  Rosyjski Uniwersytet Państwowy w Tomsku podpisał umowę z firmą Yaroslavl Paints na opracowanie nowej klasy powłok o właściwościach antyseptycznych – poinformował Uniwersytet Tomski. Naukowcy planują zaprojektować trzy linie powłok: przeciwbakteryjną, przeciwgrzybiczą i przeciwwirusową. Te ostatnie będą służyć między innymi do zabijania koronawirusa SARS CoV-2.

  Jak twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Tomsku, ostatnie epidemie wirusa SARS, ptasiej grypy, grypy H1N1 i COVID-19 pokazały, że nie wystarczy odkażać powierzchni środkami dezynfekującymi. Konieczne jest, aby same powierzchnie walczyły z patogenami. Mówimy tu o stworzeniu biobójczych nanocząstek, które mogą być wprowadzone do powłok używanych do obróbki powierzchni.

  Nowe powłoki mają być stosowane w obiektach użyteczności publicznej, w tym w szpitalach, szkołach i przedszkolach w Rosji. Jak wyjaśniają naukowcy, te innowacyjne powłoki będą zabijać COVID-19 w podobny sposób, jak robią to środki odkażające, nie powodując żadnych szkód dla ludzi i środowiska.

  – Obecnie do takich celów stosuje się czasem farby zawierające srebro. Farby z naszymi nanocząsteczkami będą nie tylko skuteczne, ale również bezpieczniejsze i tańsze. Co więcej, dzięki takim powłokom proces dezynfekcji stanie się trwały – powiedział Aleksander Worożcow, prorektor uniwersytetu tomskiego ds. badań i innowacji.

  Obecnie na rynku rosyjskim dostępnych jest kilka powłok lakierniczych z nanocząsteczkami srebra. Są one często stosowane w prywatnych klinikach, ale rzadko w obiektach użyteczności publicznej. Nie ma wiarygodnych informacji, czy są one skuteczne w zwalczaniu COVID-19.

  Oczekuje się, że nowe powłoki będą miały duże szanse na eksport. Jednak Igor Romanow, zastępca dyrektora ds. marketingu w Yaroslavl Paints, powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ujawnić jakiekolwiek szczegóły dotyczące projektu, w tym kiedy pierwsza rosyjska powłoka antykoronawirusowa miałaby trafić na rynek.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony