Szukaj

  ARTYKUŁY

  Wydanie nr: 2(118)/2019

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  3 miesiące temu  24.04.2019, ~ Administrator   

  Smart-chart firmy BYK Gardner GmbH

  Coraz więcej firm, także małych i średnich, działa na skalę globalną. Sytuacja ta wymaga szeroko pojętej standaryzacji wewnątrz firmy i poza nią, rozciągającej się na poddostawców, partnerów i klientów. Ostatnie lata przyniosły wyraźne podniesienie wymagań w obszarze pomiarów, analizy danych i archiwizacji. Wprowadza się coraz częściej globalne zarówno specyfikacje, jak i standardowe procedury kontroli jakości.

  BYK Gardner GmbH należy do renomowanych producentów oprzyrządowania do kontroli jakości farb, lakierów, powierzchni i powłok, a jego głównym odbiorcą jest przemysł samochodowy w skali globalnej. Firma wyposaża produkowane przez swój zakład w Geretsried (Bawaria) instrumenty pomiarowe klasy high-tech w nowoczesne oprogramowanie analityczno-archiwizacyjne o nazwie smart-chart. Ten zaawansowany pakiet softwarowy obsługuje pomiary takich własności wizualnych, jak: połysk, skórka pomarańczowa, kolor z efektem metalicznym i perłowym czy chmurzenie, występujące np. w powłokach lakierniczych pojazdów. Do akwizycji danych służą znane i cieszące się powszechną renomą przyrządy pomiarowe: micro-gloss do pomiaru połysku, micro-tri-gloss mi do pomiaru połysku i grubości powłoki lakierowej, wave-scan i micro-wave-scan do pomiaru skórki pomarańczowej (struktury), byk-mac i do pomiaru wielokątowego koloru oraz efektów metalicznego i perłowego, spectro2guide do jednokątowego pomiaru barwy oraz cloud runner umożliwiający szybką ocenę rozmiarów, rodzaju oraz widoczności chmurzenia w powłokach z efektem metalicznym. Cloud runner eliminuje problemy wizualnego badania chmurzenia ze względu na często występujące silne profilowanie detali, wysoki połysk powierzchni i wysoką kontrastowość odbicia światła (DOI).
  Smart-chart oferowany jest w trzech wersjach: smart-process, smart-lab oraz smart-inline. Ta ostatnia wersja służy do obsługi masowej produkcji i sczytywania danych pomiarowych z detali produkcyjnych oznakowanych kodem kreskowym.
  Smart-process powstał w celu zapewnienia systematycznej i planowej kontroli jakości na liniach lakierniczych przy bardzo dużej ilości danych i różnorodności mierzonych oraz wyliczanych parametrów. Akwizycja danych może pochodzić z przyrządów pomiarowych umieszczonych na ramionach robotów lub indywidualnych pomiarów wykonywanych ręcznie. By ułatwić proces zbierania danych, przyrządy pomiarowe programowane są za pomocą tzw. organizerów. To makra podpowiadające operatorowi miejsce, kierunek i liczbę pomiarów do wykonania na detalu produkcyjnym. Dane zapisywane są następnie w bazie SQL zdolnej przetwarzać duże zbiory danych na przestrzeni długich okresów czasu. Oprogramowanie pozwala na monitorowanie stabilności procesów, generując jednocześnie analizy, w tym analizy trendów, raporty i karty SPC (statistical process control). W uproszczeniu smart-process mówi nam, gdzie jesteśmy dziś i gdzie musimy ingerować, by osiągnąć jutro założone cele.
  Smart-lab z kolei to wersja on-line programu do pomiarów, analiz i archiwizacji w laboratorium. Dane z pomiarów zapisywane są w komputerze z pamięci przyrządu lub w trybie on-line. Wyniki w formie tabel, zestawień analitycznych, grafów i wykresów możemy wyświetlić na ekranie, wysłać w formie elektronicznej lub wydrukować jako raport. Program sygnalizuje przekroczenie założonych tolerancji lub strefę zagrożenia w trójstopniowym systemie pass – warning – fail. Serie pomiarowe grupowane są w plikach tzw. projektów, zapisywanych w bazie danych SQL. 
  Oprogramowanie działa w ogólnie dostępnym środowisku Windows 7, SP1, 8.1 lub 10. Rekomendowany hardware to Core 2 Duo, 2.2 GHz, i7 oraz 8 GB RAM pamięci, połączenie przez port USB. Licencja standardowa obejmuje dwa stanowiska pracy, można ją przenieść na inny komputer, gdy zmieniamy nasz hardware. 

  Tomasz Więckowski
  Eurotom Sp. z o.o.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Smart-chart Start.
  Oprogramowanie smart-chart.
  Smart-chart StandardManager.
  Smart-chart Organizer.
  Smart-chart BalanceChart.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony