Szukaj

  ARTYKUŁY

  Aktualności i przegląd rynku

  Motoryzacja

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  12 dni temu  20.05.2020, ~ Administrator   

  ŠKODA AUTO konsekwentnie wdraża zasady zrównoważonego rozwoju i rygorystyczne normy ochrony środowiska podczas produkcji samochodów. Teraz producent zrobił kolejny ważny krok naprzód: od początku 2020 roku ŠKODA poddała recyklingowi wszystkie odpady wytwarzane podczas produkcji, także te lakiernicze.

  – Jako producent samochodów ponosimy szczególną odpowiedzialność za dawanie dobrego przykładu w zakresie zrównoważonego rozwoju – podkreśla Michael Oeljeklaus, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. produkcji i logistyki. – W związku z tym konsekwentnie wdrażamy naszą strategię „GreenFuture” i osiągnęliśmy kolejny kamień milowy: przetwarzamy teraz 100% wszystkich odpadów powstających podczas produkcji pojazdów. To ważny krok w kierunku jeszcze większych, wszechstronnych działań w zakresie recyklingu i wyraźnego zaangażowania we wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym.

  Firma stosuje również przyjazne dla środowiska podejście do usuwania odpadów, nawet jeśli konwencjonalne metody byłyby bardziej ekonomiczne. Producent wykorzystuje materiał na części plastikowe, który pochodzi z odpadów z recyklingu. ŠKODA zapewnia, że ​​energia uwolniona podczas spalania odpadów poddawanych recyklingowi termicznemu jest wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła.

  Jednakże producent samochodów w szczególności koncentruje się na unikaniu wytwarzania odpadów już od samego początku procesu produkcji. Dla przykładu, nowa lakiernia w fabryce Mladá Boleslav zużywa około 210 g mniej rozpuszczalnika na samochód i wymaga 17% mniej lakieru bezbarwnego niż konwencjonalne systemy. Ponadto szlam lakierniczy nie gromadzi się jako produkt odpadowy, a nowy system filtrowania powietrza wylotowego zmniejsza ilość osadu lakierniczego o ponad 2 kg na karoserię. Już w 2018 roku firma zaczęła przetwarzać w procesie spalania kilka rodzajów pozostałości szlamu, a od początku roku 2020 ŠKODA przestała również wysyłać odpady przemysłowe na wysypiska śmieci.

  Kluczowe wskaźniki, takie jak zużycie energii oraz wody czy ilość odpadów wytwarzanych na pojazd, są dokładnie monitorowane i stale optymalizowane. To samo dotyczy emisji CO2 i lotnych związków organicznych (LZO), które powstają na przykład podczas lakierowania nadwozi samochodowych.

  Czeski producent samochodów będzie konsekwentnie kontynuował ten trend w nadchodzących latach: do drugiej połowy obecnej dekady zużycie energii przez zakłady produkujące pojazdy i komponenty automotive będzie neutralne pod względem emisji CO2.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony