Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.04 - 31.07 Julian

  ARTYKUŁY

  Artykuły branżowe

  Farby dekoracyjne

  miesiąc temu  03.03.2021, ~ Administrator   

  Do maczania pędzla czy wałka w farbie najlepiej wykorzystać kuwetę. Źródło: Pixabay

  Do maczania pędzla czy wałka w farbie najlepiej wykorzystać kuwetę. Źródło: Pixabay

  Strona 1 z 2

  Przy pierwszym malowaniu łatwo o błąd. Dlatego przedstawiamy siedem wskazówek, które pomogą nowicjuszom uzyskać perfekcyjny efekt powlekania już przy pierwszej próbie.

  Malowanie jest zadaniem relatywnie prostym. Mimo to efekty pierwszych eksperymentów z pędzlem czy wałkiem mogą wielu nowicjuszy mocno rozczarować. Choć bowiem farby dostępne na rynku są coraz łatwiejsze w aplikacji, nie oznacza to jeszcze, że ich nakładanie sprowadza się do otwarcia puszki i równomiernych pociągnięć pędzlem. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek ułatwiających uzyskanie optymalnych efektów już przy pierwszym malowaniu.

  1. Czytaj etykiety

  Każda puszka czy wiaderko farby stanowi bogate źródło informacji, które mogą zaoszczędzić nam sporo czasu i nerwów. Znajdują się tam m.in. wskazówki odnośnie czasu schnięcia poszczególnych warstw, a także optymalnej temperatury aplikacji, która przekłada się bezpośrednio na krycie, przyczepność i czas schnięcia. Mało kto wie np., że masa uszczelniająca powinna schnąć przez dwa dni, zanim położymy na nią grunt. O tym właśnie „poinformuje” nas puszka.

  2. Mieszaj, mieszaj, mieszaj

  Warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie mieszadło do farby. Poszczególne jej składniki z czasem rozwarstwiają się, co ma negatywny wpływ na kolor i konsystencję produktu. Aby uniknąć niespójności, farbę trzeba więc przemieszać – zarówno przed, jak i podczas malowania.

  3. Wypełnij niedoskonałości

  Żadna ściana nie jest idealnie gładka. Dlatego zanim chwycimy za pędzel, warto najpierw wypełnić wszystkie nierówności szpachlą malarską, a następnie przeszlifować drobnym papierem ściernym.

  4. Korzystaj z kuwety

  Nie ma nic gorszego niż moczenie pędzla bezpośrednio w wiaderku z farbą. Po pierwsze, to najłatwiejszy sposób na zanieczyszczenie farby kurzem i pozostałościami brudu ze ścian. Po drugie, otwarta farba szybko schnie i zmienia swoją konsystencję. Dlatego lepiej od razu przelać pewną jej ilość do kuwety i stopniowo uzupełniać zapas w miarę malowania.

  5. Lateks na oleju to zły pomysł

  W starych domach farbą olejną pokryte jest niemal wszystko: drzwi, framugi okien, listwy wykończeniowe, ściany. Nigdy nie powinniśmy nakładać na nią bezpośrednio farby lateksowej, gdyż będzie to miało katastrofalny wpływ na przyczepność nowej powłoki. Dlatego jeśli choćby wydaje nam się, że mamy do czynienia z farbą olejną, powleczmy ją najpierw podkładem gruntującym.

  6. Maluj cienkimi warstwami

  Kilka cienkich warstw daje lepszy efekt niż jedna czy dwie grube. Dlatego warto pamiętać, aby nie nasączać wałka czy pędzla zbyt mocno, a nadmiar farby usunąć jeszcze w kuwecie. Niezależnie od grubości należy także przestrzegać zalecanych czasów schnięcia: farba nakładana na mokro tworzy grudki, przez co ściana traci gładkość.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Na wałkach i pędzlach nie warto oszczędzać – dobre produkty posłużą nam przez lata. Źródło: Glidden
  Zwróćmy uwagę, czy nasze narzędzie ma otwór w rączce. Ułatwi to odprowadzanie wody po myciu. Źródło: Glidden

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony