Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02 - 31.03 Julian

  ARTYKUŁY

  Aktualności i przegląd rynku

  Wyroby Lakiernicze

  miesiąc temu  27.01.2021, ~ Administrator   

  Od lipca 2020 r. ceny żywic epoksydowych i poliestrowych znacznie wzrosły. Sytuację producentów farb i lakierów pogarszają dodatkowo rosnące koszty transportu i Brexit.

  W 2021 r. producenci farb i lakierów będą musieli zmierzyć się z nowymi problemami: wysokimi cenami surowców, trudnościami z realizacją dostaw i dodatkowymi kosztami wynikającymi z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak donosi Związek Niemieckiego Przemysłu Lakierów i Farb Drukarskich, od drugiej połowy 2020 r. ceny żywic epoksydowych wzrosły w Niemczech aż o 60%. Podobne sygnały płyną również z rynku brytyjskiego.

  Równolegle rosną także ceny innych surowców: żywic poliestrowych, bisfenolu A, glikolu neopentylowego i metanolu – tych ostatnich ze względu na niedobory spowodowane zerwaniem łańcuchów dostaw oraz zwiększonym popytem na te związki ze strony szybko odbudowującego się chińskiego przemysłu.

  Popyt ten – w połączeniu z opóźnieniami w transporcie drogowym i niedoborem kontenerów – prowadzi do trudności w zaopatrzeniu niektórych producentów w półprodukty do produkcji farb i lakierów. Wpływa również na gwałtowny wzrost cen transportu, zwłaszcza na linii Azja-Europa.

  Problemy z zaopatrzeniem zgłaszają zwłaszcza wytwórcy z Wielkiej Brytanii, którzy muszą zmierzyć się ze zmianami spowodowanymi Brexitem. Do tej pory 60% surowców do produkcji tutejszych farb i lakierów pochodziło z UE. Teraz Brytyjczycy stoją przed koniecznością przemodelowania swoich łańcuchów dostaw, tak aby uniknąć dodatkowych kosztów pozataryfowych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Jony 1 23 dni temu Czas podwyżki nadchodzi i trzeba się z nim pogodzić
   oceń komentarz zgłoś do moderacji
  do góry strony