
BASF Coatings, we współpracy z Grupą Renault i Dürr, na nowo zdefiniował przyszłość produkcji motoryzacyjnej dzięki procesowi Overspray-Free Application. Firmy te otrzymały niedawno nagrodę „Trophée de l'Industrie s'engage 2025” w kategorii Innowacyjny Proces.
Nagroda została przyznana procesowi Overspray-Free Application – przełomowi w zrównoważonej technologii aplikacji, który na nowo definiuje sposób wykonywania dwukolorowego lakierowania pojazdów, wyznaczając nowy punkt odniesienia w produkcji poprzez obniżenie kosztów operacyjnych i czasu dla producentów OEM z branży motoryzacyjnej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.
Technologia została z powodzeniem wdrożona w zakładzie Renault w Maubeuge. Proces umożliwia nakładanie dwóch kolorów w jednym przejściu. BASF Coatings przyczynił się do tej innowacji dzięki specjalnie opracowanej technologii farb dekoracyjnych, dostosowanej do optymalnej wydajności, wysokiej precyzji i automatyzacji procesu przy zachowaniu stałej jakości. Aplikator firmy Dürr (EcoPaintJet Pro) i innowacyjna automatyzacja robotyczna zapewniają bardzo dokładną aplikację farby bez nadmiernego rozpylania, wspieraną przez doskonale skoordynowane czujniki i oprogramowanie.
Tradycyjna dwukolorowa aplikacja lakieru wymaga dwukrotnego przejścia pojazdów przez lakiernię, z ręcznym maskowaniem i nakładaniem materiałów ochronnych między warstwami. Skutkuje to pracochłonnym procesem, który generuje znaczne straty i zużycie energii.Technologia Overspray-Free Application zrewolucjonizowała ten proces, integrując wolny od mgły lakierniczej, wysoce precyzyjny system aplikacji oparty na strumieniu, inspirowany technologią druku cyfrowego. Umożliwia on precyzyjne nakładanie powłok bez nadmiernego rozpylania i potrzeby stosowania materiałów maskujących.
– Z perspektywy BASF Coatings, Overspray-Free Application jest kamieniem milowym w łączeniu zrównoważonego rozwoju z wydajnością przemysłową – mówi Rachel Choo, wiceprezes ds. globalnego marketingu Automotive OEM Coatings w BASF.
– W porównaniu z konwencjonalnymi aplikacjami natryskowymi opartymi na metodach maskowania, technologia ta zapewnia wymierne korzyści środowiskowe i ekonomiczne: 100% wydajność transferu farby – dodaje Steffen Rohlmann, kierownik projektu w zespole Global Development Basecoat Team w BASF Coatings. – Koszty procesu można zredukować nawet o 70%, a ilość odpadów zmniejszono o 1,6 kg na pojazd dzięki wyeliminowaniu materiałów maskujących. Zużycie energii spadło nawet o 80%, a emisja ekwiwalentu CO₂ została obniżona o około 80%*.Ta wielokrotnie nagradzana współpraca między BASF Coatings i jej partnerami stanowi przykład tego, jak wspólne odkrywanie znaczących innowacyjnych technologii może kształtować lakiernię przyszłości i napędzać zrównoważoną transformację w przemyśle motoryzacyjnym. Podkreśla również rolę europejskich producentów w wyznaczaniu nowych standardów wydajności i odpowiedzialności środowiskowej w produkcji przemysłowej.
*Obliczenia wykonane przy użyciu narzędzia do oceny cyklu życia BASF Coatings GLASS, w oparciu o roczną produkcję 20 000 samochodów.