• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Raport

  Wydanie nr: 3(131)/2021

  Artykuły branżowe

  Raport

  ponad rok temu  01.07.2021, ~ Administrator   

  Magazyn „European Coatings”, jak co roku, opublikował ranking największych europejskich producentów powłok. Czołowe pozycje pozostały bez zmian, ale niemal cała branża odnotowała znaczne spadki sprzedaży.

  Tegoroczny ranking największych europejskich producentów farb i lakierów opublikowany przez czasopismo branżowe „European Coatings” nie przyniósł znaczących zmian na pozycjach liderów, ale pokazał, że branża mocno odczuła skutki pandemii koronawirusa. Listę – podobnie jak w zeszłym roku – otwiera AkzoNobel ze sprzedażą o wartości ponad 8,5 mld euro. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: BASF Coatings (3,09 mld euro), Jotun (1,96 mld euro), Hempel (1,54 mld euro) i Deutsche Amphibolin-Werke (1,1 mld euro).
  W pierwszej dziesiątce znalazła się także Tikkurila, a w finałowej dwudziestce – firma Wörwag – obie przejęte przez amerykańskie PPG i z tego względu po raz ostatni ujęte w zestawieniu. Nie zabrakło także polskich akcentów: na 23. miejscu ze sprzedażą na poziomie 169 mln euro uplasowała się FFiL Śnieżka, awansując tym samym o jedną pozycję w zestawieniu.
  Największe zmiany w stosunku do ubiegłego roku dotyczyły jednak nie pozycji, a wartości sprzedaży poszczególnych producentów. W ujęciu całościowym sprzedaż całej grupy spadła z 23,53 mld euro do 22,36 mld euro, tj. o ok. 5%. Największe spadki odnotowały kolejno: austriacki Grebe Holding (–20,9%), BASF Coatings (–17,5%), Tiger Coatings (–15%) i Brillux (–14,1%). Po drugiej stronie skali znalazły się firmy specjalizujące się w produkcji farb i lakierów dekoracyjnych, przeznaczonych na rynek użytkowników komercyjnych. Segment ten był bowiem najszybciej rozwijającym się sektorem rynku farbiarskiego, napędzany pandemią Covid-19 i związanymi z nią zmianami w życiu zawodowym i społecznym.

  Metodyka
  W przypadku producentów farb i powłok z siedzibą poza strefą Euro sprzedaż została przeliczona na euro. Raport jest przygotowany według obrotów za 2020 rok generowanych przez powłoki.        

  Redakcja 
  Redakcja@lakiernictwo.net

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   POINFORMOWANY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 3(131)/2021

  Reklama
  C1 - prenumerata