• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Raport

  Wydanie nr: 4(138)/2022

  Artykuły branżowe

  Raport

  ponad rok temu  06.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Redakcja „European Coatings Journal” opublikowała doroczny ranking 25 najlepiej sprzedających się producentów farb i powłok w Europie. Natomiast amerykański magazyn „Paint and Coatings Industry” zaprezentował coroczny ranking dziesięciu największych światowych producentów farb i powłok. Oba zestawienia opierają się na sprzedaży w 2021 roku. 

  Obie redakcje zauważyły, że mimo iż nastąpiły drobne przesunięcia w hierarchii, to jednak widać wyraźny trend wzrostowy w sprzedaży. Wpływ na to miało zapewne odbicie po pandemii COVID-19. 

  W Europie 

  Lista magazynu „European Coatings Journal” składa się wyłącznie z firm mających swoje siedziby w Europie. Ranking opiera się na przychodach ze sprzedaży uzyskanych z farb i powłok. Z tego powodu następują ciągłe zmiany − firmy są usuwane z listy, a inne dodawane. Ze względu na przejęcia i fuzje, w tym roku nie ma już trzech producentów farb i powłok. Francuski producent farb Cromology, który zawsze znajdował się w pierwszej dziesiątce firm pod względem sprzedaży, w tym roku nie jest już w TOP 25, gdyż w drugiej połowie ubiegłego roku przejęła go japońska grupa Nippon Paint. Z listy trzeba było też wykreślić Tikkurilę i Wörwag. W zeszłym roku fińska firma trafiła na 7. miejsce, a niemiecki Wörwag na 18. Obie firmy zostały przejęte przez amerykańską grupę PPG.

  Reklama
  Śródtekstowy - xrite 14.09-27.09 Julian
  Sprzedaż w 2021 roku wzrosła rok do roku w przypadku niemal wszystkich firm. Tylko dwie firmy odnotowały niższą sprzedaż niż w 2020 roku, w tym polska Śnieżka, choć mimo to znalazła się o jedno miejsce wyżej niż w zeszłym roku. Skumulowana wartość całej sprzedaży 25 producentów farb i powłok wynosi ponad 24 mld EUR (2020: 22,36 mld EUR). Sprzedaż jest również wyższa niż w 2019 roku (23,53 mld EUR). Oczywiście nie można w pełni porównywać tych wartości, ponieważ, jak wspomniano, nie są to identyczne firmy w każdym roku, a korekty cenowe z pewnością odgrywają rolę w tegorocznym zestawieniu. 

  Na świecie 

  W zestawieniu magazynu „Paint and Coatings Industry” nie uwzględniono sprzedaży produktów niepowłokowych. 

  Redakcja
  redakcja@lakiernictwo.net

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...