• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Raport

  Wydanie nr: 5(133)/2021

  Aktualności i przegląd rynku

  Artykuły branżowe

  Raport

  ponad rok temu  22.10.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 3

  Europejski rynek powłok w dobie pandemii

  Rynki dekoracyjne odnotowują spore wzrosty, podczas gdy segmenty powłok przemysłowych odradzają się wolniej.

  Bardzo niekorzystne warunki pandemiczne na początku 2020 roku spowodowały dziwne konsekwencje w wynikach okresowych opublikowanych przez producentów farb i lakierów latem ubiegłego roku. Dla tych firm, które są na tyle zdywersyfikowane, że posiadają ekspozycję zarówno na rynki dekoracyjne, jak i na cały wachlarz segmentów powłok przemysłowych, nadmierny wzrost na tych pierwszych (zwłaszcza DIY) częściowo zrekompensował załamanie popytu w większości tych drugich. Ci, którzy obsługują tylko sektor powłok przemysłowych, nie mieli tyle szczęścia. Odnotowano bardzo niepokojące dwucyfrowe spadki sprzedaży. W tym roku sytuacja wygląda już nieco lepiej. 
  Tego lata śródroczne wyniki opublikowane pod koniec lipca i sierpnia pokazały bardziej wszechstronny powrót do wzrostu, jako że przemysł zaczyna przywracać swoje stare wzorce handlowe wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Niniejszy artykuł, który powstał na podstawie danych zebranych przez magazyn „Coatings World”, przedstawia niektóre wyniki, poglądy i trendy, które pojawiły się w Europie w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

  Doniesienia z Europy

  AkzoNobel, jako europejski lider, umożliwia najbardziej szczegółowy wgląd w sytuację. Najnowsze dane AkzoNobel pokazują, że 51% obrotów firmy pochodzi z regionu EMEA. W całym pierwszym półroczu 2021 r. dział farb dekoracyjnych AkzoNobel odnotował 17-procentowy wzrost obrotów w regionie EMEA, osiągając śródroczną sumę 1 316 mln euro. W samym tylko drugim kwartale, kiedy zazwyczaj na nowo rozkwita pasja do majsterkowania, nastąpił 13-procentowy wzrost sprzedaży w regionie EMEA do poziomu 720 mln euro. W całym regionie EMEA było to spowodowane silnym popytem zarówno ze strony profesjonalistów, jak i majsterkowiczów, przy znacznym wzroście sprzedaży ilościowej. Chociaż trendy cenowe w tym regionie były pozytywne, na asortyment cenowy firmy wpłynął silny wzrost w obszarach, w których średnie ceny sprzedaży farb są niższe, tj. na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

  W dziale Performance Coatings AkzoNobel, gdzie znajduje się portfolio powłok przemysłowych, dane liczbowe wskazują na wzrost we wszystkich obszarach. Region EMEA ma największy udział w sprzedaży w trzech z czterech segmentów sprawozdawczych, z wyjątkiem segmentu Marine & Protective, który w naturalny sposób zdominowany jest przez siłę rynków azjatyckich. Relatywnie mocne strony każdego z regionów stanowią tło dla zrozumienia poniższych danych w podziale na segmenty, przedstawionych w raporcie okresowym spółki:

  • Sprzedaż powłok proszkowych w pierwszej połowie 2021 roku wzrosła o 29%, a w samym drugim kwartale o 48%. AkzoNobel cieszył się zarówno wzrostem popytu, jak i udziału w rynku w tym obszarze, napędzanym głównie przez rosnącą konsumpcję z sektora motoryzacyjnego.
  • Obroty w segmencie powłok przemysłowych wzrosły o 16% w pierwszym półroczu i o 26% w drugim kwartale. W drugim kwartale odnotowano wzrost we wszystkich podsegmentach działalności dotyczącej powłok przemysłowych, ale w szczególności w branży opakowań, która konsekwentnie osiągała dobre wyniki w warunkach pandemii.
  • W segmencie powłok samochodowych i specjalistycznych (Automotive & Specialty Coatings) w dalszym ciągu obserwujemy poprawę w zakresie lakierów samochodowych, a powłoki dla przemysłu lotniczego i kosmicznego kontynuują kwartalną tendencję wzrostową. Sektor lotniczy i kosmiczny okazał się dla AkzoNobel korzystny pod względem konserwacji i napraw. W segmencie powłok Automotive & Specialty Coatings w drugim kwartale odnotowano 39-procentowy wzrost sprzedaży, co przyczyniło się do 14-procentowego wzrostu sprzedaży w pierwszej połowie 2021 roku w stosunku do roku 2020.
  • Najwolniejszy powrót na ścieżkę wzrostu odnotowano w segmencie morskim i ochronnym (Marine & Protective), który ma największą siłę w regionie Azji i Pacyfiku. W drugim kwartale odnotowano wzrost sprzedaży o 16%, co przyczyniło się do 4 -procentowego wzrostu w pierwszej połowie roku. Jedną z mocnych stron tej działalności były powłoki jachtowe.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...