• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Raport

  Wydanie nr: 1(129)/2021

  Artykuły branżowe

  Raport

  ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 3

  Najpopularniejsze kolory lakierów samochodowych w 2020 roku według Axalty 

  Axalta już po raz 68 opublikowała zestawienie najpopularniejszych kolorów lakierów samochodowych. W 2020 roku na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazła się biel (38%), na drugim – czerń (19%), a podium zamykał kolor szary z 15-procentowym udziałem w rynku. Kolor ten w ubiegłym roku odnotował wzrost popularności o 2 punkty procentowe i uzyskał największy od 10 lat udział w rynku.

  Biel już od dekady zajmuje pierwszą pozycję na liście najpopularniejszych kolorów lakierów samochodowych na świecie. Od trzech lat jej udział w rynku się nie zmienił i wynosi 38%. Podobną tendencję można zaobserwować w przypadku czerni, najczęściej wybieranej jako kolor samochodów luksusowych i SUV-ów klasy premium.
  Bardziej dynamiczne zmiany zaobserwować można w innych grupach kolorów. Barwa srebrna sukcesywnie traci na popularności (w ostatnim roku o 9%) – i to we wszystkich regionach świata.
  W Europie drugi rok z rzędu zwycięża szarość: jej udział w rynku wzrósł w 2020 r. o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie 25%. Szczególną popularnością cieszy się ona w segmencie samochodów kompaktowych i sportowych – z 29-proc. udziałem w rynku (+5% r/r). Tuż za nią uplasowała się czerń (21%).

  Mimo że w Ameryce Północnej liczba samochodów koloru czerwonego spadła o 2 punkty procentowe (do 7%), to właśnie w tym regionie cieszy się on największą popularnością. Przegonił go jednak kolor niebieski, który stanowi 10% amerykańskiego rynku. Lakier ten jest równie chętnie wybierany przez właścicieli wszystkich typów pojazdów, z niewielką przewagą samochodów kompaktowych i sportowych.
  W Azji niekwestionowanym liderem rankingu jest biel – z 48-procentowym udziałem w rynku. Niemal równie często jest ona wybierana w Afryce (46%).
  Także Chińczycy najchętniej kupują samochody w kolorach białym i czarnym, które kojarzone są tu z nowoczesnością i luksusem. I choć trend ten jest obserwowany od kilku lat, nowością jest zwrot w kierunku perłowej bieli i akrylowej czerni (bez domieszek). Również i tu na popularności zyskuje także szarość (+3 pkt proc. r/r).
  W Japonii – podobnie jak w Ameryce Północnej – dużą popularnością cieszą się kolory czerwony i niebieski. W ubiegłym roku wybrało je o 1 punkt procentowy więcej Japończyków niż rok wcześniej. Obserwuje się tu także rosnące zainteresowanie błękitami i żółciami z zielonym odcieniem.
  Korea Południowa zmienia preferencje – liczba czerwonych samochodów spadła tu o 1 punkt procentowy (do 6%) na rzecz pojazdów koloru niebieskiego (+2 pkt proc.), które w 2020 r. stanowiły aż 11% rynku – najwięcej spośród wszystkich krajów świata.
  Mieszkańcy Indii zdecydowanie wolą jaśniejsze odcienie: 32% rynku stanowią tu samochody w kolorze srebrnym (najwięcej na świecie), a jedynie 2% – pojazdy lakierowane na czarno.
  W Ameryce Południowej spadła liczba pojazdów koloru niebieskiego (-2 pkt proc.; 5% rynku). Podobnie jak w innych regionach zmniejszyła się także popularność koloru srebrnego, a wzrosło zainteresowanie szarością.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Od dekady biel pozostaje najczęściej wybieranym kolorem karoserii
  Od dekady biel pozostaje najczęściej wybieranym kolorem karoserii

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...