• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Raport

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Wyroby Lakiernicze

  Raport

  9 miesięcy temu  24.06.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 1 minuta

  Nowe badanie opublikowane przez szwajcarską organizację Environmental Action (EA) wykazało, że farby stanowią 58% mikroplastiku w światowych oceanach i drogach wodnych.

  Autorami raportu „Plastik maluje środowisko” są dr Paola Paruta, dr Margherita Pucino i dr Julien Boucher. Badanie zostało zlecone przez firmę Pinovo zajmującą się wpływem plastiku na życie w oceanach. Naukowcy zauważyli, że farba wyprodukowana z użyciem polimerów plastikowych może przedostać się do środowiska na kilka sposobów: podczas aplikacji, zużycia i usuwania (mikroprzecieki) lub z niewykorzystaną farbą albo po zakończeniu eksploatacji pomalowanego przedmiotu (makroprzecieki). Farba zawiera średnio 37% tworzyw sztucznych.

  W badaniu przeanalizowano sześć sektorów farb oraz ich całkowity wskaźnik wycieku tworzyw sztucznych w farbach:

  • Architektoniczne (33%);
  • Morskie (66%);
  • Oznakowanie dróg (74%);
  • Przemysł ogólny (60%);
  • Przemysł samochodowy (28%);
  • Drewno przemysłowe (36%).

  EA informuje, że jest to pierwsze badanie, które wykazało, że przemysł lakierniczy jest sektorem o największym udziale w pierwotnych wyciekach mikroplastiku. Prezes firmy Pinovo, Declan McAdams, powiedział, że badanie powinno być "sygnałem alarmowym dla branży farb".

  Szerszy materiał w najnowszym numerze „Lakiernictwa Przemysłowego nr 3/2022. A z pełnym opracowaniem w języku angielskim można zapoznać się tutaj.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...