• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Raport

  Wydanie nr: 3(137)/2022

  Artykuły branżowe

  Raport

  8 miesięcy temu  08.07.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 2 z 2

  EA informuje, że jest to pierwsze badanie, które wykazało, że przemysł lakierniczy jest sektorem o największym udziale w pierwotnych wyciekach mikroplastiku.

  − Intencją tego badania nie jest krytykowanie farb, ale zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości na ten temat, tak aby utorować drogę do lepiej zarządzanego systemu farb, w którym mogą one w pełni wykorzystać swoją wartość bez narażania zdrowia naszego środowiska − powiedział Julien Boucher, który jest również założycielem EA.
  W badaniu zauważono, że chociaż farby mają największy udział w tym procesie, to „nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ farby stanowią wartość dodaną poprzez ochronę obiektów przed degradacją środowiskową i korozją” stosowaną w infrastrukturze. Zwiększa to żywotność obiektów i eliminuje potrzebę częstej wymiany lub konserwacji, wraz z towarzyszącym jej wpływem na środowisko.
  Prezes firmy Pinovo, Declan McAdams, powiedział, że badanie powinno być „sygnałem alarmowym dla branży farb”. − Potrzebujemy systemowej zmiany w stosowaniu i zarządzaniu farbami, teraz, gdy te wyniki rzuciły światło na zakres powodowanych zanieczyszczeń − twierdzi Declan McAdams. − Z zadowoleniem przyjmujemy niedawną decyzję Komisji Europejskiej o zwróceniu uwagi na farby jako źródło mikroplastiku. Jest to duży krok we właściwym kierunku. 
  Z pełnym opracowaniem można zapoznać się na stronie www.e-a.earth. 

  Inne badania dotyczące mikroplastiku

  W październiku 2021 r. w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Plymouth i Morskie Stowarzyszenie Biologiczne (MBA) zaobserwowano, że płatki farby mogą być jednym z najliczniejszych rodzajów cząstek mikroplastiku występujących w oceanie.
  W badaniu opublikowanym w Science of the Total Environment pobrano 3600 próbek z północnego Oceanu Atlantyckiego. Każdy metr sześcienny wody morskiej zawierał średnio 0,01 płatków farby, a następnie 0,16 cząstek włókien mikroplastikowych na metr sześcienny. 
  − Cząstki farby były często pomijanym składnikiem morskich mikroplastików, ale to badanie pokazuje, że są one stosunkowo obficie występujące w oceanie. Obecność toksycznych metali, takich jak ołów i miedź, stanowi dodatkowe zagrożenie dla dzikich zwierząt − powiedział Andrew Turner, główny autor badania i profesor nadzwyczajny nauk środowiskowych na Uniwersytecie w Plymouth. 
  Płatki farby zawierały również duże ilości ołowiu, żelaza i miedzi, ponieważ powłoki miały właściwości przeciwporostowe i antykorozyjne. Naukowcy wyjaśnili, że może to stanowić zagrożenie dla oceanu i życia morskiego. 

  Redakcja 
  redakcja@lakiernictwo.net

  GALERIA ZDJĘĆ

  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach
  Farby stanowią większość mikroplastiku w oceanach

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ OriNogami 1 6 miesięcy temu "...badanie oparto na roku bazowym 2019, w którym globalne zapotrzebowanie na farby wyniosło 52 tony..." 52 tony? jakoś trochę mało..
   oceń komentarz zgłoś do moderacji