• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Raport

  Wydanie nr: 1(129)/2021

  Artykuły branżowe

  Raport

  ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  BASF zbadał najpopularniejsze kolory samochodów w 2020 roku

  Więcej odcieni i wzrost popularności kolorów chromatycznych mimo zdecydowanej dominacji bieli, czerni i szarości – tak według BASF przedstawiał się rynek lakierów samochodowych w 2020 rOKU.

  BASF opublikował „BASF Color Report 2020” podsumowujący najważniejsze trendy w kolorystyce samochodów, które zjechały z taśm produkcyjnych w ubiegłym roku. Według publikacji na znaczeniu zyskały w ostatnim czasie kolory chromatyczne, zwłaszcza czerwień i fiolet, które gdzieniegdzie zbliżyły się popularnością do kolorów achromatycznych. Mimo to te ostatnie (biel, czerń, srebrny i szary) nadal zajmują topowe pozycje na liście najczęściej wybieranych kolorów lakierów samochodowych – na czele z bielą, która niezmiennie od lat utrzymuje pozycję lidera rankingu, kojarzona z ekologią i zaawansowaną technologią.

  EMEA: kolory chromatyczne w nowych odsłonach

  W Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) zaobserwowano w zeszłym roku zdecydowany wzrost popularności barw chromatycznych. Pierwsze miejsce wśród nich zajął niebieski (11% nowych pojazdów), ale coraz częściej na ulicach można było dostrzec także samochody fioletowe (zwłaszcza mniejsze SUV-y). Zdecydowanie wzrosła także różnorodność dostępnych odcieni: w 2020 r. producenci wypuścili na rynek EMEA samochody w ponad 160 różnych odcieniach niebieskiego i 140 odcieniach szarości. 

  Dużo mniejsze zróżnicowanie zaobserwowano w przypadku bieli (70 odcieni). Kolor ten zdecydowanie dominował jednak na rynku (28% wszystkich nowych samochodów). 
  Co ciekawe, popularność niektórych kolorów zależała też od wielkości samochodu. Fiolet najlepiej sprzedawał się w gamie średniej wielkości SUV-ów – dużo lepiej niż w grupie SUV-ów małych i dużych. Z kolei żółć była popularna wśród użytkowników dużych i małych samochodów, ale w segmencie aut średniej wielkości nie miała zbyt wielu zwolenników.

  Ameryka Północna: niebieski rośnie w siłę
      
  Kolory chromatyczne święciły triumfy także na rynku północnoamerykańskim. Choć wybór dostępnych odcieni był tu mniejszy niż w regionie EMEA, nie przekładało się to na mniejszą ich popularność. Na czele listy najczęściej wybieranych kolorów uplasował się niebieski – przed czerwonym i zielonym. Natomiast beże i brązy niemal zniknęły z rynku. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że ich zwolennicy zwrócili się ku niebieskiemu, postrzeganemu jako kolor bardziej elegancki.

  Azja i Pacyfik: mikrokosmos z bielą na czele

  Rejon Azji i Pacyfiku powszechnie uznawany jest za swego rodzaju papierek lakmusowy rynku: obserwowane tu trendy odzwierciedlają tendencje globalne. Tak też było w ubiegłym roku: choć i tu dominowała biel (48% rynku) na znaczeniu zyskiwała także czerń i szarości. Stosunkowo nowe kolory chromatyczne – w tym przede wszystkim brąz, zieleń i fiolet – nie mogły co prawda zagrozić popularności achromatycznych rywali, ale przyczyniły się do zwiększenia różnorodności kolorystycznej lakierów, dzieląc się niemal po równo udziałami w rynku.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Coraz bardziej kolorowo na drogach
  Coraz bardziej kolorowo na drogach
  Coraz bardziej kolorowo na drogach

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ kateron 1 ponad rok temu Czy macie za sobą sprawdzenie auta po VIN na takiej zasadzie - https://www.historiaszkod.pl/... Co udało się Wam ustalić, czego można się tam spodziewać? Doświadczenia, podpowiedzi, sugestie?
   oceń komentarz zgłoś do moderacji