• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Raport

  Artykuły branżowe

  Raport

  5 miesięcy temu  30.01.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 1 minuta

  Kolory achromatyczne, które zawsze stanowiły podstawę kolorystyki motoryzacyjnej, doświadczają znaczącej zmiany. Mimo iż biel nadal utrzymuje swoją pozycję najpopularniejszego koloru dla lekkich pojazdów osobowych, to odnotowała zauważalny spadek udziału w rynku. Z kolei czerń zyskała na popularności, zdobywając udział w rynku właśnie kosztem bieli.

  Niedawno opublikowany raport BASF Color Report for Automotive OEM Coatings 2023 potwierdza ten trend. Preferencje konsumentów różnią się także w zależności od regionu. Na przykład w Ameryce Północnej rośnie preferencja dla jaśniejszych odcieni srebra w porównaniu z ciemniejszymi szarościami, podczas gdy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) trend skłania się ku ciemniejszym odcieniom.

  Tymczasem kolory chromatyczne pozostały stabilne, bez znaczących zmian w ich całkowitym udziale w rynku (19%). Kategoria ta obejmuje wiele kolorów, takich jak niebieski, czerwony, brązowy i beżowy, które nadal cieszą się popularnością wśród klientów.

  Kolory achromatyczne − biały, czarny, szary i srebrny − zyskały dwa punkty procentowe w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA). Nabywcy samochodów odeszli od jaśniejszych kolorów bieli i srebra na rzecz ciemniejszych odcieni czerni i szarości.

  − Podczas gdy kolory achromatyczne są nadal najbardziej popularne, każdy kraj wydaje się mieć swoje ulubione miejsce w sferze chromatycznej − powiedział Mark Gutjahr, globalny szef działu projektowania kolorów samochodowych w BASF.

  Więcej w styczniowo-lutowym numerze „Lakiernictwa Przemysłowego”.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...