Termetal zajmuje się produkcją wysokiej jakości produktów metalowych i ich handlem.
Cynkowanie ogniowe – zaawansowany system ochrony stali przed rdzą
Grupa Termetal oferuje kraty stalowe oraz zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji stalowych. Specjalizuje się zwłaszcza w cynkowaniu ogniowym.
Termetal jest zintegrowanym przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w zakresie produkcji oraz dystrybucji i sprzedaży szerokiego asortymentu produktów – mat, krat i stopni schodowych, płaskowników i taśmy zimnowalcowanej. Pierwszy zakład Termetal powstał w 1989 roku w Starogardzie Gdańskim i od początku swojego istnienia jest firmą rodzinną.
Misją Grupy Termetal jest innowacyjny rozwój w obszarze produkcji i handlu produktami o wysokich standardach jakości; realizowany w sposób przyjazny dla środowiska, dający pełną satysfakcję klientom, zapewniający stałe doskonalenie i wykorzystanie potencjału pracowników. Obecnie grupa zatrudnia ponad 250 osób, stale inwestując w ich rozwój i dbając o przyjazne środowisko pracy.
Firma oferuje także usługi w zakresie zabezpieczania antykorozyjnego metodą cynkowania ogniowego. Powłoka cynku tworzy się po obydwu stronach stali oraz na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni profili zamkniętych. Cynk przystaje do stali w procesie wytwarzania stopu pomiędzy stalą a cynkiem. Tworzy on mechanicznie wytrzymałą, trwałą i nieprzepuszczalną powłokę, która chroni stal poprzez szczególny układ elektrochemiczny.
Cynkowanie wciąż jest jednym z nowocześniejszych i technicznie zaawansowanych systemów ochrony stali przed rdzą. Wszystkie systemy ochrony antykorozyjnej polegają na utworzeniu bariery ochronnej lub ogniwa galwanicznego. Cynkowanie oferuje obydwie te zalety w postaci ekonomicznego i łatwego do kupienia produktu.
W jaki sposób powstaje powłoka?
Chociaż cynkowanie na gorąco jest proste i efektywne, to metalurgia procesu nakładania powłoki jest dosyć skomplikowana. Powłoka cynku powstaje na skutek reakcji pomiędzy żelazem a cynkiem, w wyniku której powstaje stop. Powierzchnia prefabrykowanej stali jest jednak często pokryta rdzą i tłuszczem, a proces tworzenia stopu jest możliwy tylko w sytuacji, gdy powierzchnia stali jest wystarczająco czysta do kontaktu z ciekłym cynkiem. Dla otrzymania chemicznie czystej powierzchni ocynkownie czyszczą stal poprzez odtłuszczanie oraz trawienie.
Reakcja cynkowania pomiędzy cynkiem a stalą ma miejsce w ciekłym cynku, zwykle w temperaturze 445-460°C. W tej temperaturze żelazo i cynk szybko wchodzą w reakcję. Stal jest zanurzona w cynku tylko przez kilka, kilkanaście minut. Element prefabrykowany jest wyjmowany z cynku po zakończeniu reakcji. Mimo że powłoka cynku została już uformowana, jej wewnętrzna struktura ciągle się zmienia, aż do momentu, kiedy stal osiągnie normalną temperaturę.
Komentarze (0)