• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2023

  Przegląd inwestycji

  Wydanie nr: 3(131)/2021

  Artykuły branżowe

  Przegląd inwestycji

  ponad rok temu  25.06.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Detale pokryte farbą KTL na przenośniku Power&Free.

  Detale pokryte farbą KTL na przenośniku Power&Free.

  Strona 2 z 3

  Pierwszy program wykorzystywany jest w przypadku nanoszenia na detale tylko powłoki proszkowej. Drugi program używany jest dla detali pokrywanych powłoką KTL (lub KTL + proszek).
  Duża różnorodność detali (zarówno produkcja na potrzeby własne, jak i działalność usługowa) spowodowała konieczność zapewnienia parametryzacji pracy systemu portalowego i możliwości przygotowania programu technologicznego dla konkretnego zlecenia. Operator może definiować m.in. różne prędkości jazdy dla każdego z trzech portali, czas procesowy oraz ocieku nad poszczególnymi wannami.
  Układ malarni umożliwia także malowanie proszkowe z pominięciem gniazda przygotowania powierzchni i malowania KTL.
  Kolejnym procesem po przygotowaniu powierzchni jest nałożenie powłoki KTL.
  Cały proces odbywa się w czterech wannach:

  • malowanie KTL,
  • płukanie ultrafiltratem (zanurzeniowe z natryskiem podczas podnoszenia detali) – kolejno w trzech wannach.

  Zastosowana technologia nakładania powłoki KTL umożliwia uzyskanie warstwy farby o grubości w granicach 20–40 μm.
  Po zakończeniu procesu przygotowania powierzchni i malowania KTL detale z belką transportową przekładane są automatycznie przez portal na przenośnik Power&Free i transportowane do suszarki po myciu, która jednocześnie pełni funkcję pieca dla farby KTL (po automatycznym ustawieniu odpowiedniej temperatury procesowej).
  Wysuszone detale, w zależności od wybranej technologii, przemieszczają się w strefę rozładunku lub gniazd proszkowych.

  Malowanie proszkowe realizowane jest w jednym z dwóch gniazd:

  • automatyczny system proszkowy z szybką zmianą kolorów i odzyskiem farby, dostarczony przez firmę Wagner,
  • ręczna zamknięta kabina proszkowa pracująca w systemie bez odzysku farby dostarczona przez ADAL.

  Cechą szczególną tej konkretnej malarni jest możliwość automatycznego malowania proszkowego (bez chemicznego przygotowania powierzchni) detali o długości do sześciu metrów (pełny proces jest możliwy dla detali o maksymalnych gabarytach 3,5 × 1,8 × 0,9 m). Dla zapewnienia tej funkcjonalności zaprojektowana została dodatkowa nitka przenośnika ręcznego z niezależną stacją załadunkowo-rozładunkową. Ponadnormatywne detale polimeryzowane są w tym samym piecu co standardowej długości.
  Po napyleniu powłoki proszkowej detale przemieszczane są do gazowego pieca polimeryzacji, gdzie farba ulega utwardzeniu.
  Układ malarni umożliwia także malowanie proszkowe w technologii duplex, z pominięciem obszaru chemicznego przygotowania powierzchni i malowania KTL.
  Zakończeniem procesu technologicznego jest rozładunek detali na stanowisku wyposażonym w stację wspomagania rozładunku (windę). Uzupełnieniem instalacji technologicznej jest układ neutralizacji ścieków – podczyszczalnia ścieków technologicznych pracująca w systemie porcjowym.
  Firma ADAL dostarczyła wysoce zautomatyzowaną instalację technologiczną spełniającą wymagania branży automotive. Wszystkie preparaty chemiczne używane w procesie przygotowania powierzchni, malowania KTL oraz neutralizacji ścieków dozowane są automatycznie na podstawie ciągłych pomiarów rzeczywistych parametrów procesowych.

  System sterowania malarnią wyposażony został w funkcję archiwizacji danych procesowych, które przypisane są do każdego trawersu (zawieszonych na nim detali).
  Standardem dla tego typu instalacji jest także zdalny dostęp serwisowy oraz możliwość wyświetlenia wizualizacji pracy malarni i edycji parametrów technologicznych na dodatkowych urządzeniach podłączonych do Internetu.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Obszar chemicznego przygotowania powierzchni.
  Zanurzeniowa wanna płucząca z ramką natryskową.
  Obszar malowania KTL.
  Obszar pieców – po lewej piec proszkowy, po prawej suszarka po myciu i piec farby KTL.
  Instalacja neutralizacji ścieków.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...