• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Nowa malarnia w firmie De Facto: po lewej schładzarka, a po prawej kabina lakiernicza.

    Nowa malarnia w firmie De Facto: po lewej schładzarka, a po prawej kabina lakiernicza.

    Strona 1 z 3

    Udana współpraca inwestora z projektantami i dostawcami rozwiązań do malowania proszkowego

    Decyzja o budowie automatycznej malarni proszkowej, zastosowaniu technologii, czy wyborze dostawców powinna być zawsze starannie przemyślana. Tylko dokładne dopasowanie oczekiwań do wymogów specyfiki produkcji danej firmy gwarantuje sukces. Taka też jest nowoczesna lakiernia, która działa od kilku miesięcy w firmie De Facto - skrojona na miarę, ale też z możliwością rozbudowy, o bezproblemowej obsłudze, gwarantująca zachowanie najwyższych wymaganych standardów.

    Firma De Facto to przedsiębiorstwo z ponad 30-letnią historią. Przełomem było nawiązanie współpracy w 1996 roku z producentem samochodów Fiat. Wówczas w ramach wolnych mocy przerobowych lakierni rozpoczęto malowanie proszkowe podzespołów do układów hamulcowych. - Rynek motoryzacyjny wymagał jednak pokrywania swoich podzespołów technologią elektroforezy - wspomina właściciel Zbigniew Sitek. - Dzięki kontaktom ze specjalistami w tej dziedzinie uzyskaliśmy niezbędną wiedzę i tak w 1999 roku uruchomiliśmy pierwszą linię kataforezy. Z czasem nabyte doświadczenie i pozycja na rynku pozwoliły nam rozszerzyć działalność. W 2006 roku powstał nowy obiekt i uruchomiliśmy kolejną linię, zaplecze techniczne i laboratorium.

    Zakład wciąż się rozwija i udoskonala procesy technologiczne, w tym roku oddano do użytku największy obiekt, w którym mieści się m.in. nowoczesna linia lakiernicza do malowania proszkowego. Można powiedzieć, że historia firmy zatoczyła koło, gdyż po 20 latach powrócono do tego procesu, aby poszerzyć zakres usług. W ramach tej inwestycji zakład wyposażono także w śrutownicę do obróbki strumieniowo-ściernej oraz wybudowano zaplecze biurowe i logistyczne.

    Obecnie na dwóch niezależnych liniach KTL stosowany jest proces przygotowania powierzchni na bazie fosforanowania cynkowego z kationami manganu i niklu firmy Henkel oraz malowanie farbą w kolorze czarnym firmy BASF. Lakiernia proszkowa, zbudowana przez firmę Tech-Mal Industry, która była generalnym wykonawcą, wyposażona jest w system transportu podwieszanego o ruchu ciągłym, siedmiostrefowy agregat przygotowania powierzchni z zastosowaniem konwersji cyrkonowej firmy Henkel, suszarkę i schładzarkę przed malowaniem, kabinę SuperCube do szybkiej zmiany kolorów firmy Wagner oraz piec syfonowy do polimeryzacji farby. Warto dodać, iż przy projektowaniu instalacji zasięgnięto opinii pana Henryka Kwapisza z firmy ZUGiL, który jest mentorem wszystkich procesów technologicznych w De Facto.

    - Budowę i dostawę urządzeń powierzyliśmy sprawdzonym firmom - mówi Jan Jędryczko, pełnomocnik ds. systemu jakości i środowiska z firmie De Facto. - To miała być od samego początku przemyślana inwestycja zapewniająca nam oczekiwane rezultaty, czyli wysoką jakość oraz powtarzalność procesu, a przy tym przyjazna środowisku. Naszymi głównymi odbiorcami są firmy z branży automotive, znani z rygorystycznych norm i tego też oczekują od swoich kooperantów. Dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na nieprzemyślane projekty i rozwiązania.

    Tagi: Wagner,

    GALERIA ZDJĘĆ

    Myjka natryskowa.
    Centrum proszkowe, wraz z centralą sterującą, regulują wszystkie parametry urządzeń.
    System odzysku proszku zintegrowany jest z podłogą kabiny i systemem odmuchiwania, dzięki czemu podłoga kabiny jest czysta.
    Możliwości lakierni są ogromne: pozwala ona na wymalowanie 2,5 mln mkw. powierzchni rocznie.
    Manipulatory, na których zamontowane są automatyczne pistolety, umożliwiają precyzyjne nakładanie powłok.
    Oprócz proszkowego nakładania powłok, wciąż oferowane są usługi malowania kataforetycznego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...