• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Przegląd inwestycji

  Wydanie nr: 5(103)/2016

  Artykuły branżowe

  Przegląd inwestycji

  ponad rok temu  10.09.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Mateusz Siebers przy polakierowanym detalu.

  Mateusz Siebers przy polakierowanym detalu.

  Malowanie proszkowe detali wielkogabarytowych to trudny i skomplikowany proces. Nie każda malarnia jest w stanie przyjąć takie zlecenie. Oprócz zgranego zespołu lakierników, którzy malują jeden wielki detal, konieczne jest także dostosowanie samej linii do dużych, zazwyczaj bardzo długich oraz bardzo ciężkich konstrukcji. W lakierowaniu elementów wielkogabarytowych specjalizuje się od lat lakiernia proszkowa Marko spod Złotowa (Wielkopolska).

  Firma Marko działa na rynku od 1989 roku. Ponad 25 lat doświadczenia w malowaniu przemysłowym pozwala zapewnić wysoką jakość powłok i zabezpieczeń antykorozyjnych, na co szczególną uwagę zwraca Mateusz Siebers, właściciel firmy. Główny profil działalności to usługi malowania proszkowego. Zakład oferuje jednak również usługi dodatkowe, jak np. spawanie, czy produkcję elementów do okuć okiennych oraz konstruowanie automatyki przemysłowej. – Jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania każdego klienta z przemysłu energetycznego, budownictwa, maszyn rolniczych i nie tylko, dokładając wszelkich starań co do jakości wykonywanych usług – zapewnia Mateusz Siebers, właściciel firmy. – Wieloletnie doświadczenie w malowaniu proszkowym pozwala zapewnić kompleksowe usługi zabezpieczania antykorozyjnego.

  Jednym z ostatnich większych zleceń było pomalowanie elementów każdy o wadze 8 ton (10,5 m długość, 3,7 m szerokość, 3,5 m wysokość). Pierwszą operacją przed lakierowaniem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie powierzchni. Detale takie wymagają obróbki strumieniowo-ściernej. Następnie wjeżdżają specjalnym przenośnikiem do lakierni. Warto zaznaczyć, iż w firmie Marko mogą być lakierowane konstrukcje o wadze nawet do 25 ton. Oczywiście system transportu musi być tak skonstruowany, by takie zawiesie łańcuchowe było bezpieczne i spełniało wszystkie atesty oraz przepisy bhp. Sam proces malowania proszkowego wymaga od lakierników zgrania i precyzji. Detal musi być równo polakierowany w każdym miejscu i zachowana wszędzie podobna grubość powłoki, a nie jest to łatwe, gdy operacji tej dokonuje kilka osób. Aby łatwiej wyobrazić sobie jak skomplikowany jest to proces, warto powiedzieć, iż ostatnio lakierowany jeden element był cały dzień przez czterech lakierników (podkład plus farba nawierzchniowa).
  Ograniczeniem w lakierowaniu detali wielkogabarytowych jest jednak nie sama kabina malarska, lecz piec do polimeryzacji proszku. Musi on być dostatecznie długi, by duży element został wszędzie równo wygrzany. Sam proces utwardzania powłoki w piecu w przypadku wspominanego detalu trwał 2,5 godz. w temperaturze ok. 200 st. C. Przy realizacji tego projektu niezwykle istotne było odpowiednie wsparcie techniczne, jak również właściwy dobór farb. Specjalistyczne farby proszkowe do tego zlecenia dostarczyła firma EcoLine, będąca wiodącym dostawcą farb proszkowych oraz zaawansowanych systemów malowania.
  Czy zatem opłacalne jest lakierowanie takich detali farbami proszkowymi? – Na pewno jest wiele korzyści w stosunku do farb ciekłych – zapewnia Mateusz Siebers. – Jest to dla klienta tańszy proces, na pewno bardziej ekologiczny, gdyż jak wiadomo, proszki nie emitują Lotnych Związków Organicznych do atmosfery, a powłoka jest bardzo trwała i gwarantujemy ochronę antykorozyjną zgodnie ze stopniami korozyjności wymaganymi dla określonych środowisk.
  Nie był to jednak największy detal, jaki może być pomalowany w lakierni proszkowej Marko. Wyposażona jest ona w dwie komory o wymiarach 13 m (długość) × 4,5 m (szerokość) × 4,5 m (wysokość) oraz 17 m (długość) × 1,2 m (szerokość) × 3,5 m (wysokość). Jedna z linii służy do malowania mniejszych elementów, w drugiej lakierowane są właśnie przedmioty wielkogabarytowe. Każda posiada również osobny piec do polimeryzacji proszku. Dzięki temu można szybko i efektywnie realizować zamówienia.
  Malowanie odbywa się przy pomocy najnowszych manualnych aplikacji firmy Gema – OptiFlex2. Urządzenie to z łatwością napyla wszystkie rodzaje farby proszkowej, pokrywa skomplikowane detale z wyjątkową skutecznością i jakością, nawet w najtrudniejszych warunkach. Ta ręczna jednostka, ze stołem wibracyjnym pobierająca farbę proszkową bezpośrednio z kartonu, jest dedykowana do szybkiej i łatwej zmiany koloru, co jest szczególnie ważne w usługowym malowaniu, kiedy zachodzi konieczność częstych zmian kolorów.
  – Malujemy farbami proszkowymi renomowanych marek w wybranym kolorze i strukturze, korzystając z całej palety RAL, dzięki czemu klienci mogą uzyskać estetyczny i dekoracyjny wygląd swoich produktów – dodaje M. Siebers. – Zastosowanie metody proszkowej pozwala na malowanie nie tylko elementów stalowych (także stal czarna) i cynkowanych, ale i aluminiowych. Farby proszkowe dają twardą powłokę odporną na czynniki mechaniczne i chemiczne, przegrzanie oraz działanie czynników atmosferycznych. Nasze duże doświadczenie przekłada się w wysoką jakość ofertowych usług.    

  Grzegorz Petka
  redakcja@lakiernictwo.net

  Tagi: Marko, EcoLine,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...