• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 2(88)/2014

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Malarnia proszkowa w firmie Konsport.

    Malarnia proszkowa w firmie Konsport.

    Strona 1 z 2

    Lakierowanie ażurowych detali w automatycznej malarni proszkowej 

    Malarnia w przedsiębiorstwie produkcyjnym nie musi być już przysłowiowym „wąskim gardłem”. Oferowane dziś rozwiązania nie tylko znacząco przyśpieszają proces lakierowania zwiększając moce przerobowe, ale, co równie istotne, podnoszą jakość wyrobów, obniżając jednocześnie koszty. Za kolejny wzór udanej inwestycji służy przykład firmy Konsport produkującej systemy ogrodzeniowe. 

    Konsport to 20 lat doświadczenia w produkcji ogrodzeń systemowych. Zaawansowany technologicznie proces produkcyjny, nowoczesna malarnia proszkowa oraz fachowo wyszkolony i doświadczony zespół, to gwarancja wysokiej jakości produktów. Wdrożony system zarządzania jakością, uwierzytelniony certyfikatem ISO 9001 oraz kontrole na każdym etapie w łańcuchu produkcyjnym zapewniają długoletni spokój oraz satysfakcję z użytkowania ogrodzeń.
    Dzięki rozwiniętemu parkowi maszynowemu, najwyższej jakości oraz oryginalnej stylistyce produkowanych ogrodzeń, rozwiązania oferowane przez przedsiębiorstwo zyskały popularność zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy.
    Konsport jest jedną z nielicznych firm, której wyroby są wykorzystywane na potrzeby zabezpieczeń infrastruktury drogowej i kolejowej. Podróżując po nowo otwartych autostradach i drogach szybkiego ruchu, to właśnie produkty tej firmy dbają o spokojny i bezpieczny przejazd. Ogrodzono nimi już tysiąc kilometrów autostrad. 

    Wzrost produkcji ogrodzeń ujawnił jednak liczne słabe punkty w działalności dotychczasowej malarni. Wydajność lakierni ręcznej była po prostu zbyt mała w stosunku do stale zwiększających się zamówień. Poza tym, piece do polimeryzacji farby proszkowej były zbyt krótkie, co przysparzało problemów przy dłuższych elementach. Modernizacja nie wchodziła w rachubę, konieczny był  zakup nowej malarni, która sprostałaby wielu wymogom stawianym przez inwestora. 
    – Spośród kilku ofert wybraliśmy firmę Gema, której autoryzowanym przedstawicielem jest spółka  EKO-BHL pana Henryka Tuszko – mówi Mieczysław Majewski, właściciel firmy Konsport. – Wcześniej odwiedziłem malarnię innej firmy produkującej ogrodzenia, gdzie funkcjonowały aplikacje Gemy, które bardzo dobrze sobie radziły z malowaniem podobnych produktów, więc wybór nie był trudny. Cały nadzór nad projektem lakierni sprawowała firma EKO-BHL jako główny wykonawca. 
    Nowa inwestycja składa się ze stanowiska przygotowania powierzchni, tunelu suszącego, systemu do napylania farb proszkowych Gema z OptiCenter (10 pistoletów automatycznych + 2 stanowiska ręczne do przemalowania i domalowania detali) oraz pieca do polimeryzacji farby firmy Monkiewicz. Zanim jednak detale zostają poddane chemicznemu przygotowaniu, przechodzą mechaniczną obróbkę w ręcznej śrutowni firmy Poltech. Pod koniec kwietnia zainstalowana będzie również automatyczna linia do śrutowania kształtowników. 
    Sercem malarni jest oczywiście kabina do napylania farb proszkowych MagicCompact EquiFlow gwarantująca precyzyjną kontrolę procesu i wysoki współczynnik odzysku proszku (patrz ramka nr 1). To bardzo ważne, gdyż ogrodzenia to elementy ażurowe, przez które „ucieka” mnóstwo farby. Dzięki nowej inwestycji zaledwie ok. 4 proc. proszku to straty, całą resztę się odzyskuje i ponownie wykorzystuje do malowania. Równie ważną sprawą jest szybka zmiana kolorów. Wprawdzie w ciągu jednego dnia pracy wykonuje się maksymalnie sześć zmian koloru, ale w tym przypadku strategicznym parametrem jest czas. Obecnie proces ten zajmuje maksymalnie 10 minut, co usprawnia proces malowania i podnosi wydajność pracy.  
    Lakiernią zarządza się z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy IT i przy minimalizacji pracy człowieka, co za tym idzie, unika się błędów. Szafa sterująca zintegrowana jest ze zautomatyzowanym systemem zarządzania proszkiem – OptiCenter (patrz ramka nr 2). Operator w precyzyjny sposób może kontrolować napylanie farby. Sterowanie odbywa się bezpośrednio z panela dotykowego. Wszechstronny system sterowania serii CM – MagicControl łączy wiodącą technologię sterowania z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Za każdym razem następuje automatyczne dostosowanie szerokości i wysokości pracy pistoletów przez fotokomórki, dzięki czemu manipulator ustawia się w pozycji dostosowanej do odczytywanych gabarytów detalu. Cała linia może pracować z prędkością od 0,8 do 1,5 metra na minutę, a maksymalne wymiary, jakie są powlekane, mogą mieć wymiary 8500 mm (długość) × 2700 mm (wysokość). 
    Warto dodać, iż niektóre ogrodzenia przed nałożeniem farby proszkowej są cynkowane ogniowo, jednak usługa ta jest zlecana zewnętrznej ocynkowni. Wysoką odporność antykorozyjną potwierdzają badania w komorze solnej (1000 godzin). 
    Firma Konsport dysponuje również najnowszą jednostką OptiFlex 2B (patrz ramka nr 3) do malowania ręcznego. Wykorzystywana jest ona do zabezpieczenia newralgicznych miejsc po cynkowaniu. Specjalna farba proszkowa cynkowa w danym kolorze napylana jest na te detale, po czym jest wstępnie żelowana, a następnie elementy zawracane są na linię lakierniczą, przechodząc przez kabinę główną, w której nakładana jest automatycznie właściwa farba proszkowa. Tak zabezpieczony produkt spełnia najwyższe wymogi antykorozyjne, gwarantując jednocześnie pożądany efekt wizualny. 
    – Po roku pracy nowej malarni mogę powiedzieć, że wybór urządzeń firmy Gema to było najlepsze rozwiązanie – podsumowuje właściciel firmy Konsport. – Przy wzroście wydajności, obniżyliśmy koszty, zachowując przy tym wysoką jakość naszych wyrobów. Ponadto, bardzo dobrze układa się nam współpraca z technologami firmy EKO-BHL, którzy służą nam radą oraz zapewniają serwis.        

    GALERIA ZDJĘĆ

    Śrutownia ręczna do obróbki elementów przed malowaniem.
    Piec do polimeryzacji farby.
    OptiCenter zintegrowany z szafą sterującą do zarządzania farbą proszkową.
    Automatyczna kabina MagicCompact EquiFlow do szybkiej zmiany kolorów.
    Jednostka sterująca pracą kabiny automatycznej.
    Ręcznie malowane są newralgiczne miejsca po cynkowaniu ogniowym...
    … lub domalowywane detale o skomplikowanych kształtach.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...