• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 2(88)/2014

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    ROL-MOT – nagradzana firma

    ROL-MOT – nagradzana firma

    Strona 2 z 3

    Jak zatem wygląda nowa malarnia? 
    Linia elektrostatycznego malowania farbami proszkowymi składa się z:

    •     przenośnika podwieszonego
    •     automatycznej myjki natryskowej, w której realizowane jest przygotowanie powierzchni (fosforanowanie żelazowe z pasywacją cyrkonową), 
    •     stacji uzdatniania wody demi.
    •     suszarki po procesie przygotowania powierzchni,
    •     automatycznej kabiny z PCV z cyklonowym układem odzyskowym,
    •     pieca do polimeryzacji farby proszkowej.

    Malarnia jest w tej chwili wykorzystywana do lakierowania wyrobów własnej produkcji. Maksymalne wymiary elementów malowanych to: 3,2 m × 1,8 m × 1,0 m. Linia w praktyce pracuje z prędkością 1 metra na minutę, jest jednak możliwość jej przyspieszenia. Cały system transportu, za wyjątkiem strefy załadunku i rozładunku, jest automatyczny. Warto zaznaczyć, iż zastosowano dodatkowe rozwiązanie ułatwiające codzienną pracę, a mianowicie antresolę do transportu detali, pod którą uzyskano dodatkowe miejsce w lakierni. Zawieszone detale transportowane są zatem na podwyższeniu do tunelu chemicznego przygotowania powierzchni. Izolacja termiczna tunelu z poszyciem zewnętrznym wykonana jest z blachy kwasoodpornej. Nowoczesne rozwiązania zastosowano w samej myjce, która posiada zamknięty układ płuczek wodą zdemineralizowaną. Bezszczotkowy układ zamknięcia tunelu myjni dla oparów kąpieli gorących gwarantuje brak emisji oparów na zewnątrz tunelu do pomieszczenia malarni. Natomiast oczujnikowanie myjni generuje sygnały o charakterze ciągłym – umożliwia to szczegółową analizę danych w trakcie procesu. 

    Jeżeli chodzi o suszarkę oraz piec syfonowy do polimeryzacji, to są one złączone ścianami dla oszczędności kosztów ogrzewania, lecz każda z tych instalacji ma osobną ścianę. Zastosowano takie rozwiązane, by w przypadku konieczności rozbiórki jednego z tych urządzeń, nie ingerować w sąsiadujące. Suszarka i piec posiadają skuteczny system zabezpieczający przed wypływem gorącego powietrza otworami technologicznymi z komór roboczych tych urządzeń. Ciekawym pomysłem jest też montaż wentylatora i palnika na ścianie pieca, dzięki czemu jest do nich łatwy dostęp. Sam piec ma dwie niezależne strefy grzania za pomocą wymienników ciepła, a każda z nich ma swój niezależny układ regulacji. Powietrze obiegowe w piecu jest filtrowane, co wpływa na poprawę jakości. Urządzenie łatwo się nagrzewa, a dzięki dobrej izolacji długo utrzymuje ciepło, więc przynosi to spore oszczędności, zwłaszcza że jako nośnik energii wykorzystywany jest olej opałowy. Oczywiście ciepło jest odzyskiwane i wykorzystywane do ogrzania hali. 
    System lakierniczy składa się z kabiny, w tym przypadku SuperCube firmy Wagner. Obudowa kabiny wykonana z PCV znacznie ułatwia jej czyszczenie. Równie łatwa i szybka (poniżej 15 minut) jest zmiana koloru farby proszkowej. Kabina wyposażona jest w dwa manipulatory, na każdym z ich zainstalowano po cztery automatyczne pistolety. Dodatkowo, do domalowań  trudno dostępnych miejsc służą dwa pistolety ręczne. 
    Sterowanie pracą kabiny za pomocą dotykowego ekranu jest proste, przyjazne i intuicyjne. Za dostarczanie farby za pomocą inżektorów do pistoletów odpowiedzialne jest centrum proszkowe, tzw. kuchnia farb. Jest ona tak skonstruowana, aby nie było możliwości dostania się do farby jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dbanie o czystość w całej malarni, co zapewnia jej bezawaryjną i bezproblemową pracę, dzięki czemu powłoka malowanych detali pozbawiona jest różnych wtrąceń, jest zresztą widoczne na każdym etapie procesu lakierowania. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Automatyczna myjnia natryskowa, w której realizowane jest fosforanowanie żelazowe z pasywacją.
    Widok z antresoli do transportu detali na malarnię.
    Wlot do tunelu przygotowania powierzchni...
    ... oraz wylot z myjki.
    Wentylator i palnik znalazły się na ścianie pieca do polimeryzacji, co zapewnia łatwy dostęp do tych urządzeń.
    Kabina i system aplikacji.
    Wyjście z pieca.
    System transportu, za wyjątkiem strefy załadunku i rozładunku, jest automatyczny.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...