• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Przegląd inwestycji

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  27.09.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Ogólny widok na lakiernię, w której malowane są m.in. profile aluminiowe.

    Ogólny widok na lakiernię, w której malowane są m.in. profile aluminiowe.

    Strona 1 z 2

    Dwie linie do lakierowania proszkowego aluminium 

    A-Lakiernia z Lęborka, będąca częścią Inwido Group, specjalizuje się w malowaniu proszkowym aluminium, głównie profili do okien, drzwi i fasad. Nakładanie powłok odbywa się zgodnie z normami Qualicoat Seaside.

    Spółka, która działa w strukturach szwedzkiej firmy A-Lackering AB, powstała w Polsce, w Lęborku, w 2006 roku. Rozpoczęła produkcję na jednej linii, po czym w 2008 roku uruchomiono drugą linię produkcyjną, powiększając tym samym moce produkcyjne do 50 tys. mkw. na tydzień.

    Obróbka wstępna

    Ogromny wpływ na trwałość powłoki lakierniczej, jak i jej przyczepność ma proces chemicznej obróbki wstępnej. Odbywa się on w 13 etapach, których zasadniczymi elementami są odtłuszczanie, dwustopniowe trawienie, zabezpieczenie poprzez powłokę bezchromową opartą na związkach tytanu oraz cyrkonu, płukanie wodą demineralizowaną. Firma posiada zupełnie zamknięty system, oczyszczając wody procesowe i uzupełniając automatycznie ciecze w wannach. Taka obróbka wstępna zapewnia najlepsze zabezpieczenie przed korozją i najtrwalszą przyczepność proszku do aluminium, co jest niezmiernie ważne w przypadku produktów, które mają być stosowane na zewnątrz budynków.

    System kontroli

    Ważną częścią firmy jest laboratorium. To tu rejestrowane i kontrolowane są wszystkie parametry wstępnego przygotowania powierzchni, jak i samego nakładania powłok dekoracyjnych. Przechowywane tu są też blaszki referencyjne, które mają te same parametry co profile, jakie zostały polakierowane. Do każdego detalu, który trafił do lakierni, zgodnie z wymaganiami Qualicoat Seaside, dołączane są dwie blaszki referencyjne, które przechodzą cały proces razem z malowanym detalem. Jedna z nich poddawana jest testom mechanicznym oraz pomiarom grubości, połysku i twardości powłoki. Druga próbka jest zarchiwizowana wraz z informacjami dotyczącymi analizy procesu, tj. parametrów kąpieli danego dnia, serią farby proszkowej i informacją o zamówieniu klienta. Ta próbka pozostaje, w zależności od wymagań, w archiwum przez minimum 11 lat. Wymagania Qualicoat Seaside są standardem. Firma jest otwarta na sugestie dotyczące wymagań jakości powłoki, które są rozpatrywane indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta. Przywiązuje dużą wagę nie tylko do jakości powłok, ale i ekologii oraz zachowania czystości mającej wysoki wpływ na jakość oferowanych usług.

    Nakładanie farby

    Przed wlotem do kabin ustawione są fotokomórki, które odczytują wielkość detali. Dzięki temu dobierany jest odpowiedni program malowania, wcześniej ustawiony na sterowniku. Proszek nakładany jest przy użyciu nowoczesnych, w pełni automatycznych aplikacji. Firma posiada dwie linie pracujące w niezależnych od siebie systemach. Prędkość ich pracy waha się w granicach  1,5-3,5 m/s i jest uzależniona od stopnia skomplikowania malowanego materiału. Maksymalne gabaryty elementów, jakie mogą być poddawane malowaniu, to:
    7 m długość, 1,6 m wysokość i 0,5 m szerokość. Każda kabina obsługiwana jest przez 16 pistoletów. Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba, spowodowana stopniem skomplikowania detalu, używana jest aplikacja ręczna. W ciągu miesiąca następuje średnio aż 2500 cykli zmian koloru, więc bardzo ważny jest czas i sprawność wymiany proszku. Trwa to średnio 3 minuty, w zależności od wielkości zlecenia. Miesięcznie malowanych jest tu ok. 200 tys. mkw. detali i nie jest to kres możliwości lakierni. Elementy malowane mogą być we wszystkich kolorach z palety RAL i NCS zarówno w wysokim połysku, macie, jak i farbach o efekcie strukturalnym. Ciekawe rozwiązania mają piece do polimeryzacji. Dwa piece posiadają trzy niezależne bufory, z których każdy może być ustawiony, w zależności od potrzeb, na odrębny czas utwardzania.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Obróbka wstępna odbywa się 13 etapach, zapewniając wysoką ochronę przed korozją.
    Kabina malarska wyposażana jest w pełni automatyczne, nowoczesne aplikacje.
    Centrum proszkowe.
    Standardem w nakładaniu powłok są normy Qualicoat Seaside.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...